علائم خرابی واشر سر سیلندر در خودروهای چینی

واشر سرسیلندر خودروهای چینی

ما در این مقاله از شارکو یدک قصد داریم تا علائم خرابی واشر سر سیلندر در خودروهای چینی را بررسی کنیم.خودروهای چینی اغلب دارای موتورهای حساسی می باشند. سرویس های دوره ای در این خودروها باید به صورت دوره ای و مرتب انجام شوند. این سرویس ها شامل تعویض روغن و فیلترها و چک کردن سر سیلندر می باشد. در صورت خرابی و یا سوختن واشر سر سیلندر در خودروهای چینی باید سعی کنید قطعات اصلی استفاده کنید. البته قطعات باید کیفیت بالایی داشته باشند تا مجدداً با مشکل روبرو نشوید.

واشر سرسیلندر

واشر سرسيلندر قطعه ای است که بين بلوك سرسيلندر و بلوك سيلندر می نشيند و در عين آب بندي كردن اين دو قطعه، محفظه احتراق را شكل می دهد. اين قطعه، واشری است از جنس نسوز که مابین بلوک و سرسیلندر قرار می گیرد. واشر سر سیلندر عمل آب بندی کمپرس را انجام می دهد. ضخامت این واشر در اطراف اتاق احتراق بیشتر است.

جنس واشر سرسیلندر

واشر سرسيلندر از ورقه های فلز نرم یا پنبه نسوز و فلز نرم ساخته می شود. واشر سرسیلندر انواع مختلف دارد. یک لایه که از آلیاژ آلومینیوم و کروم، دو لایه که از فلزات نرم و پنبه نسوز، سه لایه که از لایه های مسی به خاطر نرمی آن و بهتر شدن عمل آب بندی، مقوا یا پنبه نسوز جهت مقاومت در مقابل حرارت زیاد و لایه فولادی جهت مقاومت زیادتر در مقابل فشار و حرارت تشیکل شده است.

پنبه نسوز یا آزبست یک ماده معدنی است که نقطه ذوب آن 1550 درجه سانتی گراد است. واشر سرسیلندر یک بار مصرف است و زمانی که بسته شد بعد از باز کردن سرسیلندر دیگر قابل استفاده نخواهد بود. لذا قبل از تعویض واشر سرسیلندر، حتماٌ سرسیلندر را از لحاظ تاب دیدگی باید آزمایش کرد. ضمناً سطح سرسیلندر نباید ناصاف باشد.

عیوب واشر سرسیلندر

واشر سرسیلندر ممکن است بسوزد یا نیم سوز شود. علل سوختگی واشر سرسیلندر عبارتنداز

 • تاب داشتن سرسیلندر
 • ترکیدن سرسیلندر
 • شل بودن پیچ های سرسیلندر
 • گرم کردن بیش از اندازه موتور
 • نامیزان بستن پیچ های آن

علامت های سوختگی واشر سر سیلندر

 • خارج شدن آب از اگزوز
 • گرم کردن موتور
 • ورود کمپرس در داخل رادیاتور (جوش کاذب)
 • کمی کشش موتور
 • قاطی کردن آب و روغن
 • دیر روشن شدن موتور

سوختن واشر سرسیلندر در خودروهای چینی

این نکته هم قابل ذکر می باشد که سوختن واشر سرسیلندر در یک لحظه اتفاق نمی افتد. پس به خاطر داشته باشید که هر کدام از علائم بالا را که مشاهده کردید، حتماً به مکانیک یا نمایندگی مخصوص خودروهای چینی مراجعه کنید تا از بروز خرابی های بیشتر جلوگیری نمایید.

نکات قابل توجه در مورد سوختن و خرابی واشر سرسیلندر خودروهای چینی

 • اگر بخار در حالت گرم بودن موتور از اگزوز خارج شود، دلیل بر سوختن یا نیم سوز بودن (ترکیدگی) واشر سرسیلندر است.
 • در موتورهایی که دارای بوش تر هستند (در بلوک سیلندر، دیواره داخلی سیلندر را یک بوش تشیکل می دهد، لیکن این بوش به صورت مستقیم با آب سیستم خنک کاری موتور در تماس است و با آن از طریق مستقیم تبادل حرارتی انجام می دهد). در صورتی که عیبی از عیوب سرسیلندر یا واشر سرسیلندر باشد، در این حالت فقط باز کردن سرسیلندر کافی است.
 • باید پس از باز کردن کلیه پیچ های سرسیلندر همه پیچ ها را به جز دو پیچ سرسیلندر خارج کنیم و سپس سرسیلندر را چند بار به چپ و راست در سر جای خود حرکت داده تا اگر احتمالا بوش پیستون با سیلندر درگیری داشته باشد با این حرکت از درگیری خارج شود.

چون اگر این عمل را انجام ندهیم و سرسیلندر برداشته شود، این امکان وجود دارد که بوش پیستون مقداری با سرسیلندر به سمت بالا حرکت کرده و باعث خرابی و از آب بندی خارج شدن واشر آب بندی بوش پیستون شود. در صورت عدم توجه به این نکته احتمال دارد پس از بستن سرسیلندر و روشن کردن موتور آب و روغن مخلوط شده در نتیجه بازکردن موتور و تعویض کلیه واشرها لازم شود.

پس از بستن سرسیلندر و سفت کردن پیچ های سرسیلندر توسط ترکمتر بدون این که آب در داخل موتور باشد موتور را روشن کرده و قبل از گرم شدن موتور آن را خاموش کنید. سپس با آچار ترکمتر سفت بودن پیچ ها را کنترل نمایید.

نکاتی در مورد تعویض واشر سرسیلندر

برای جاگذاری واشر سرسیلندر از هیچ گونه مواد خارجی مانند گریس یا چسب استفاده نکنید. دقت کنید که نوشته ی  TOP روی واشر سرسیلندر در موقع بستن باید به سمت بالا بوده و در صورت نبودن علامت از طريق منطبق کردن واشر با بلوک می توان به جهت قرارگیری واشر سرسیلندر پی برد. در ضمن سمت مسی واشر سر سیلندر نیز باید به سمت پایین و روی بلوک سیلندر قرار بگیرد.

چگونه از سوختن واشر سرسیلندر جلوگیری کنیم؟

بررسی میزان آب رادیاتور و اطمینان حاصل کردن از سالم بودن و سلامت شیلنگ های ورودی و خروجی، از راهکارهای موثر و تاثیرگذار برای به حداقل رساندن خرابی و مشکلات واشر سرسیلندر خودرو می باشد.

بهترین کار این است که میزان و حجم رادیاتور خودرو به صورت هفتگی و منظم مورد ارزیابی قرار گیرد. به طور معمول در صورت آسیب دیدن واشر سرسیلندر، شیلنگ های مربوط به رادیاتور دچار تورم شدیدی می شوند. بررسی و ارزیابی میزان و حجم روغن، از دیگر اقدامات موثر و تاثیرگذار در این زمینه محسوب می گردد.

با بررسی دود خارج شده از اگزوز پس از روشن شدن پیشرانه، به راحتی می توان از سالم بودن واشر سرسیلندر خودرو اطمینان حاصل کرد. چراکه که خروج هرگونه دود و بخار سفید و یا آبی می تواند یکی از نشانه ها و علائم خرابی واشر سرسیلندر باشد. همچنین، جلوگیری از رانندگی کردن در ترافیک های سنگین و برای مدت زمان طولانی، در افزایش طول عمر قطعات خودرو، خصوصا واشر سرسیلندر، بسیار تاثیرگذار و موثر می باشد.

سخن پایانی

در این مطلب با واشر سرسیلندر و علائم خرابی واشر سرسیلندر در خودروهای چینی آشنا شدیم. امیدواریم که پاسخ سؤال‌هایتان را دریافت کرده باشید. در صورتی که هنوز هم سؤالی در ذهن‌ شما باقی مانده است، کارشناسان ما در فروشگاه لوازم یدکی شارکو یدک آماده پاسخگویی به سؤالات شما هستند.