پلوس در خودروهای چینی و علت خرابی آن

پلوس در خودروهای چینی

علت خرابی پلوس در خودروهای چینی از موضوعات مهمی است که برای صاحبان این خودروها مورد سوال واقع شده است. با توجه به اهمیت نقش پلوس و سالم بودن آن در کارکرد خودرو، ضروری است که با علائم و عوامل خراب شدن این قطعه آشنا باشیم. زیرا کمک می کند تا بتوانیم در اسرع وقت به ایجاد اشکال در پلوس خودرو خود پی برده و آن را برطرف کنیم.

در این مطلب از سایت فروشگاه شارکو یدک قصد داریم تا توضیحات کاملی در مورد پلوس و نحوه کارکرد آن ارائه دهیم. علائم و نشانه های خراب بودن این قطعه را بررسی کنیم و در نهایت علت خرابی پلوس در خودروهای چینی را توضیح دهیم.

پلوس چیست و چه وظیفه ای دارد؟

پلوس در خودروهای چینی یکی از مهم ترین و تأثیرگذارترین قطعات در جلوبندی خودرو می باشد. پلوس از چند قطعه تشکیل می شود. هر یک از قطعات آن نیز به اجزای کوچکتری تقسیم می شوند. اگر ایرادی در هریک از این اجزا ایجاد شود، کارکرد تمام پلوس دچار مشکل می شود.

پلوس قطعه ای به شکل میله ای است که از درون دیفرانسیل به چرخ سمت راست و چپ وصل شده است. نیرویی که موتور خودرو تولید می کند به گیربکس و سپس به دیفرانسیل منتقل می شود.

میل گاردان قطعه ای است که نیروی موجود در گیربکس را به دیفرانسیل منتقل می کند. پلوس نیز قطعه ای است که نیروی موجود در دیفرانسیل را به چرخ های خودرو وارد می کند.

علت خرابی پلوس در خودروهای چینی

خرابی پلوس در خودروهای چینی

اگر پلوس خودروی شما دچار اشکال و ایرادی شده باشد در هنگام دور زدن خودرو صدایی شبیه به تق تق از چرخ ها شنیده می شود. اگر فرمان را تا آخر به یک سمت بچرخانید و دور بزنید، متوجه می شوید که ایراد در سر پلوس کدام سمت است.

اگر زمانی که دور زدید از هر دو سمت صدای تق تق شنیدید نشانه این است که هر دو سر پلوس خودرو خراب شده است. اما اگر فقط با دور زدن به یک سمت صدای تق تق ایجاد می شود یعنی سرپلوس همان سمت دچار اشکال شده است. فراموش نکنید که اگر خرابی پلوس به موقع رفع نشود موجب آسیب دیدن سایر قطعات نیز می شود.

علت خرابی پلوس در خودروهای چینی اغلب به علت پاره شدن گردگیر پلوس ها، خرابی مشعلی و یا خرابی سه شاخ پلوس اتفاق می افتد.

پلوس انواع خودروهای چینی را می توانید به راحتی در فروشگاه شارکو یدک خریداری کنید. فروشگاه لوازم یدکی اصلی خودروهای چینی شارکو یدک ارائه دهنده انواع لوازم یدکی مورد نیاز انواع خودروهای چینی می باشد.

دلایل خراب شدن پلوس چیست؟

 • بکسل کردن وسیله ای که وزن بیشتری نسبت به خودرو دارد
 • رها کردن نادرست کلاچ و ضربه های ناگهانی به خودرو
 • ترمزهای بی جا و استفاده نادرست از ترمز دستی
 • نگهداری خودرو به شکل نا صحیح
 • روشن کردن خودرو با هل دادن
 • چک نکردن اتصالات سر پلوس
 • رانندگی با دنده اشتباه
 • پاره شدن گردگیرها

از کجا بفهمیم پلوس خراب شده است؟

تست این کار به این صورت می باشد که فرمان را تا انتها چرخانده و اگر صدای تق تق از هر سمت آمد پلوس همان سمت خراب می باشد. پلوس و سرپلوس انواع خودروهای چینی لیفان، جک، چانگان و … توسط فروشگاه اینترنتی شارکو یدک از طریق سایت و به صورت غیر حضوری نیز به فروش می رسد. همچنین شما می توانید با خرید این کالا از فروشگاه، ضمن اطمینان از اصالت و دقیق بودن کالا و گارانتی شدن آن خرید سریع و آسانی را همراه با قیمت مناسب تجربه کنید.

اجزای پلوس

حالا که با دلیل خرابی پلوس در خودروهای چینی آشنا شدیم بهتر است قطعات پلوس را نیز بشناسیم. همان طور که گفتیم پلوس خودرو از چند قطعه تشکیل می شود. باید تمامی این قطعات سالم باشند تا پلوس بتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد.

قطعات تشکیل دهنده پلوس عبارتند از:

 • سرپلوس

سرپلوس که پلوس را به چرخ ها متصل می کند. این قطعه نقش پررنگی در انتقال نیرو دارد. در صورتی که سرپلوس دچار اشکال و ایرادی باشد، گردش و حرکت نرم چرخ‌ ها هنگام حرکات پیچشی خودرو با مشکل مواجه می شود.

 • گردگیر پلوس

گردگیر پلوس که میان چرخ و گیربکس قرار می گیرد و از پلوس در برابر گرد و غبارها محافظت می کند. فراموش نکنید که پاره شدن گردگیر پلوس یکی از اصلی ترین دلایل خراب شدن پلوس می باشد. به همین علت باید در سرویس های دوره ای خودرو حتما وضعیت گردگیر پلوس نیز بررسی شود. این قطعه بسیار حساس است و به طور مستقیم با گیربکس در تماس می باشد.

 • مشعلی

مشعلی نام یکی دیگر از اجزای پلوس خودرو می باشد. این قطعه در قسمت انتهایی گیربکس قرار دارد و از سمت دیگر به سه شاخه پلوس متصل می شود.

 • سه شاخه

سه شاخه که مشعلی را به میله پلوس متصل می کند. سالم بودن سه شاخه بسیار مهم است زیرا در صورتی که این قطعه دچار ایراد و اشکالی باشد، ضربه ‌های متوالی را به موتور وارد می کند. همین مشکل سبب خراب شدن دسته موتور خواهد شد.

برای تعویض هر یک از این قطعات می توانید با خیالی آسوده از سایت شارکو یدک خریداری نمایید. برای خرید اینترنتی لوازم یدکی می توانید به راحتی قطعات و لوازم یدکی ارائه شده در این سایت فروشگاه را انتخاب کند، زیرا کیفیت بالا و قیمت مناسب در این فروشگاه تضمین شده است.

خرابی پلوس چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

اگر مشکلات پلوس را به موقع متوجه نشوید و آن ها را رفع نکنید، باعث آسیب دیدن سایر قطعات خودرو نیز می شوند. همچنین ممکن است این آسیب ها خطرات جدی را برای سرنشینان خودرو ایجاد کند.

برخی از مشکلاتی که به علت خراب بودن پلوس پیش می آیند عبارتند از:

 • خراب بودن پلوس گاهی سبب می شود که محفظه ساچمه ها بشکند و در نتیجه چرخ ها قفل شوند و سبب خطرات جدی شود.
 • همچنین شکستن محفظه ساچمه ها ممکن است سبب قفل شدن فرمان شود. در این صورت دیگر رانندگی کردن ممکن نیست.
 • اگر مشکلات پلوس به موقع رفع نشوند سبب آسیب دیدن گیربکس هم می شود. خرابی گیربکس نیز باعث می شود سایر قطعات مرتبط با گیربکس دچار مشکل شوند. در نتیجه هم ممکن است حوادثی ایجاد شود و هم هزینه زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد.

یکی از خطرناک ترین حوادثی که به علت خراب بودن پلوس ایجاد می شود، چپ کردن و واژگونی خودرو است.

با توجه به این موارد متوجه می شوید که آشنایی با عوامل و علائم خراب شدن پلوس چقدر مهم است.

خرید پلوس و سرپلوس خودروهای چینی

در این مقاله با پلوس و کارکرد آن آشنا شدیم. همچنین علت خرابی پلوس در خودروهای چینی را بررسی کردیم. در صورتی که برای انجام تعمیرات خودرو چینی خود نیاز به لوازم یدکی پیدا کردید، می توانید به صورت آنلاین از سایت شارکو یدک قطعه مورد نظر خود را خریداری نمایید. شارکو یدک عرضه کننده لوازم یدکی اصلی خودروهای چینی هایما، چانگان، لیفان و سایر خودروهای چینی می باشد.