واترپمپ و نقش آن در موتور خودروهای چینی

واترپمپ و نقش آن در موتور خودروهای چینی

درحال حاضر خودروهای چینی یکی از پرطرفدارترین خودروهای خارجی بازار خودرو به حساب می آیند. یکی از دغدغه های اساسی افرادی که خودروهای چینی خریداری می کنند، پیداکردن و خرید قطعات مهم این خودروها مانند واتر پمپ خودرو است.
واترپمپ یکی از مهمترین قطعات موتوری خودروهای چینی را دارد که مهم ترین وظیفه آن به حرکت در آوردن مداوم آب و مایع ضد یخ و ضد جوش در داخل موتور برای تنظیم دمای موتور و جلوگیری از احتراق خودرو است.

نحوه کار واترپمپ در خودروهای چینی

معمولا با کارکردن خودرو، حرارت ایجاد شده از سوخت بنزین در موتور خودرو به دمایی حدود ۲۵۰۰ درجه سانتیگراد می رسد. در این موقع گردش سیال خودرو باید دمای موتور را در حدود ۹۰ تا ۹۵ درجه سانتیگراد حفظ کند تا موتور خودرو دچار احتراق نشود. در این بین قطعه واتر پمپ بلافاصله پس از روشن شدن خودرو، شروع به کار کرده و با گردش مایع در درون سر سیلندر و بدنه موتور، عمل خنک سازی موتور را ایفا می کند.
مایع در گردش در واترپمپ معمولا پس از گردش و خنک کردن موتور مجددا به رادیاتور بازگشته تا به کمک گردش هوا و فن های دستگاه مجددا خنک شود.

چگونه بفهمیم واترپمپ خودروهای چینی خراب است؟

در مجموع قطعه واتر پمپ ها معمولاً از دو قسمت اصلی آسیب خواهند دید. اولین قسمت حساس واتر پمپ، قسمت آب بندی دستگاه است که از فیبر و فنر تشکیل شده است. همچنین قسمت دوم، بخش پره های داخلی واتر پمپ است که وظیفه  پخش کردن مایع خنک کننده در موتور خودرو را بر عهده دارند.

یکی از روش های متداول تشخیص هرگونه خرابی در واترپمپ، تشخیص از طریق سوراخ واتر پمپ است. با توجه به این که آب یکی از مهم ترین بخش های واتر پمپ است، از این رو آب بندی این دستگاه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. معمولا در صورت خرابی قطعه واتر پمپ، آب به پشت قطعه وارد شده و سپس موجب خرابی بلبرینگ و در نهایت منجر به قفل شدن واتر پمپ می شود. برای همین در پشت واتر پمپ سوراخی وجود دارد تا با خرابی فیبر و فنر و در نتیجه عبور آب از آن به سمت بلبرینگ، آب از این سوراخ بیرون بریزد و راننده از خراب شدن واتر پمپ مطلع شود.

یکی دیگر از علل اصلی آسیب به واترپمپ، اکسید شدن پره های داخل آن است. با توجه به اینکه واتر پمپ ها همیشه در تماس با آب قرار دارند، از این رو این قطعات به مرور زمان دچار فرسودگی و اکسیداسیون خواهند شد. این موضوع در طولانی مدت موجب مشکلاتی از قبیل، چرخش آب کمتر و گرم شدن موتور و در نهایت آسیب جدی به موتور می شود.

برای تشخیص این مشکل می توان در زمانی که دمای موتور بالا رفت و فن خنک کننده خودرو مشغول به کار بود، اما آمپر دمای ماشین پایین نیامد، به بررسی واتر پمپ پرداخت. علاوه بر این یکی دیگر از نشانه های خرابی واتر پمپ، نشتی آب و وجود قطرات مایع در اطراف آن است. همچنین وجود صدای اضافی یا صدایی شبیه به ساییدگی نیز می توان نشانه ای برای خرابی واتر پمپ خودرو باشد.

زمان تعویض واتر پمپ در خودروهای چینی

در مجموع نمی توان زمان مشخصی را برای تعویض و تعمیر واتر پمپ های خودرو مشخص کرد. اما بسیاری از مکانیک ها معتقدند که بهتر است به صورت همزمان با تعویض تسمه تایم خودرو واتر پمپ هم تعویض شود. اما در صورتی که علائم خرابی یا نقص در عملکرد این قطعه وجود نداشته باشد، لزومی برای تعویض این قطعه نیست.

نکات مهم برای چک کردن واتر پمپ خودروهای چینی

  •  در صورتی که سطح آب رادیاتور پایین است و موتور دستگاه را به تازگی خاموش کرده‌اید، قبل از افزودن آب اجازه بدهید مدتی بگذرد و موتور سرد بشود. زیرا افزودن آب سرد به موتور داغ می‌تواند موجب ترک خوردن پوسته موتور شود و آسیب زیادی به موتور خودرو برساند.
  •  هرگز ضد یخ کامل و بدون آب را داخل رادیاتور نریزید زیرا ممکن است این کار موجب داغ شدن دستگاه شود. پیش از هرگونه اقدام بهتر است از دفترچه راهنمای خودرو کمک بگیرید که معمولاً مخلوطی 50/50 از آب و ضد یخ را توصیه می‌کنند. همچنین اگر در مناطق سردسیر زندگی نمی‌کنید، آب خالص نیز می‌تواند برای این قسمت کفایت کند.
  •  همانطور که گفتیم قطعه ی واتر پمپ از مهم‌ترین قطعات پیشرانه خودرو است که وظیفه آن به حرکت درآوردن مداوم آب و ضد یخ در داخل موتور برای جلوگیری از احتراق خودرو است. وجود هرگونه نشتی یا نقص در واتر پمپ موجب آسیب‌های جدی به پیشرانه می‌شود. در صورت هرگونه وجود نشانه های گفته شده باید سریعا به تعویض این قطعه بپردازید.
  •  وجود لک‌ ضد یخ یا آب در زیر خودرو یا بالا رفتن آمپر آب می‌تواند یکی از نشانه‌های تعویض واتر پمپ باشد.
  •  پیش از تعویض این قطعه ابتدا به صدای پیشرانه گوش دهید. سپس کاپوت را بالا بزنید و خودرو را روشن کنید. در صورتی که ا صدای ساییدگی ضعیفی ‌شنیدید، هرچه سریعتر برای تعویض این قطعه اقدام کنید.
  •  به کولر خودروی خود توجه کنید. در صورتی که کولر دستگاه شما خوب کار نمی‌کند، ممکن است به این علت باشد که واتر پمپ کارش را درست انجام نمی‌دهد و این یکی از نشانه های آسیب این دستگاه است.

واتر پمپ اصلی برای خودروهای چینی

قطعه واترپمپ اورجینال در شارکو یدک علاوه بر اینکه دارای ضمانت این شرکت می باشد، دارای عمر بیشتری در مقایسه با قطعات موتوری خودروهای چینی تقلبی نیز دارد. همچنین این قطعه دارای عملکرد بهتری می باشد که این عملکرد موجب افزایش طول عمر خودروی شما خواهد شد.

سوالات متداول:

1- واترپمپ از چه اجزایی تشکیل شده است ؟

آب پخش کن مجموعه یاتاقان و بلبرینگ عایق بندی مجموعه مکانیکی پوسته پولی

2- متداول ترین نشانه های خرابی واترپمپ چیست؟

• جوش آوردن موتور
• کم شدن بیش از حد آب رادیاتور
• نشت ضد یخ
• کم شدن باد کولر
• بالارفتن بیش از حد آمپر آب
• روشن شدن چراغ هشدار ضد یخ
• شنیده شدن صدای ساییدگی قطعات در موتور

3- چگونه می توان از خرابی واتر پمپ پیشگیری کرد؟

• توجه به آمپر خودرو
• بررسی دوره‌ای واتر پمپ
• استفاده از ضد‌یخ‌های با کیفیت
• استفاده از آب جوشیده یا تصفیه شده برای رادیاتور