موتور خودروهای چینی

موتورخودروهای چینی

با توجه به شرایط اقتصادی پیش رو و گسترش واردات خودروهای چینی در بازار خودروی ایران، این خودروها محبوبیت زیادی در بین افراد پیدا کرده است. یکی از مهم ترین قطعات در تمامی خودروها، موتور خودرو می باشد.
همانطور که می دانید موتورخودروهای چینی از قطعات مختلفی به وجود آمده است که هرکدام از این قطعات وظیفه خاصی را در به حرکت در آوردن موتور خودرو با توجه به سلامت قطعات و حجم روغن موتور خودروهای چینی و در نهایت راه افتادن خودرو ایفا می کنند.

موتورخودروهای چینی

 

موتورخودروهای چینی

به طور کلی در خودروهای چینی، موتور قدرت و نیروی لازم برای حرکت خودرو ایجاد می کند. معمولا شکل، اندازه و روش کار موتور خودروهای چینی کاملا وابسته به نوع سوخت خودرو می باشد. درحال حاضر در اکثر خودروهای چینی به علت بنزین سوز بودن از موتورهای احتراق داخلی استفاده می گردد که در این نوع موتور، با سوزانده شدن یک سوخت و آزادسازی انرژی موجود کار انجام می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی قطعات موتورهای خودروهای چینی و قیمت قطعات موتور خودروهای چینی بپردازیم.

معرفی قسمت های مختلف موتورهای خودروهای چینی

 1.  سیلندر و پیستون
  یکی از مهم ترین قسمت های موتور خودروهای چینی، سیلندر و پیستون می باشد. سیلندر استوانه ای بلند توخالی و صافی است که یک سر آن باز و سر دیگر آن بسته است. پیستون نیز استوانه ای صاف و توپر با قطری مشابه سیلندر است. یکی از مشکلات در موتور خودروها مشکلات مربوط به سیلندر و پیستون است که به راحتی می توان با خدمات تعمیر موتور خودروهای چینی شارکو یدک این مشکلات را برطرف نمود.
 2.  بلوک سیلندر
  یکی دیگر از قسمت های مهم موتور خودروهای چینی است که در آن سیلندرها درون آن قرار می گیرد.
 3.  سرسیلندر
  یکی از بخش های بسیار آسیب پذیر در تعویض قطعات موتور خودروهای چینی، سرسیلندر می باشد. سرسیلندر در حقیقت محل قرارگیری اتاقک احتراق، شمع و سوپاپ‌های دود و هوا که در واکنش احتراقی موتور نقش مهمی دارند، می باشد.
 4.  واشر سرسیلندر
  یکی از قطعات موتورخودروهای چینی که به آب‌بندی سطوح اتصال سرسیلندر به بلوک سیلندر، کمک زیادی میکند، واشر سرسیلندر می باشد.
 5.  سفت کن زنجیر تایم
  پس از واشر سرسیلندر، سفت کن زنجیر تایم یکی از قطعات جانبی موتورخودروهای چینی است که مسئولیت سفت کردن زنجیر تایم موتور را ایفا می کند.
 6.  میل لنگ
  یکی دیگر از اجزای اصلی موتور خودروهای چینی، میل لنگ می باشد. میل لنگ ها لوازمی هستند که وظیفه ی تبدیل حرکت خطی پیستون‌ها به حرکت دورانی را بر عهده دارند.
 7.  میل سوپاپ
  میل سوپاپ یا میل بادامک، یکی دیگر از قطعات جانبی موتورخودروهای چینی است که وظیفه باز و بسته کردن سوپاپ‌های ورودی و خروجی را ایفا می کند.
 8.  شمع
  شمع یکی دیگر از اجزای مهم سیستم احتراق موتور است که وظیفه ی ایجاد جرقه برای احتراق مخلوط سوخت و هوا را بر عهده دارد.
 9.  تسمه تایم
  تسمه تایم یکی از قطعات مهم پلاستیکی است که از لغزیدن تسمه به وسیله ی دندانه ها جلوگیری می کند. همچنین تسمه تایم وظیفه ی اطمینان حاصل کردن از زمان‌بندی صحیح باز و بسته شدن سوپاپ‌ها با توجه به حرکت پیستون‌ها در سیلندر را بر عهده دارد.
 10.  فلایویل
  یکی از مهم ترین قطعات در موتور خودروهای چینی، فلایویل است. این قطعه وظیفه ی انتقال قدرت از موتور خودرو به گیربکس را ایفا می کند.
 11.  شاتون
  قطعه‌ای اهرمی شکل می باشد که وظیفه ی اتصال پیستون به میل لنگ را بر عهده دارد. همچنین شاتون وظیفه اتصال پیستون و میل لنگ به یکدیگر را ایفا می کند.
 12.  سوپاپ دود و هوا
  سوپاپ دود و هوا یکی از قطعات موتورخودرو است که برای کنترل ورود هوا و خروج اگزوز کانال‌های هوا و دود در سر سیلندر قرار گرفته است. همچنین سوپاپ دود و هوا وظیفه ی باز و بسته کردن محل ورود مخلوط سوخت و هوا و خروج دود از اتاقک احتراق را برعهده دارد.
 13.  فنر سوپاپ
  فنر سوپاپ قطعه ای است که به سوپاپ های موتور خودرو کمک می‌کند تا در جای خود ثابت شوند. این فنر با فشاری که بر سوپاپ‌هاوارد می کند موجب راحت به حرکت در آمدن این قطعات می شود.
 14.  رینگ‌های پیستون
  رینگ در اصطلاح به حلقه‌های فلزی گفته می‌شود که روی پیستون قرار می‌گیرد. این حلقه‌ها که از جنس چدن ساخته شده‌اند. رینگ‌های پیستون وظیفه آب‌بندی حرکت پیستون‌ها در سیلندرها را ایفا می کند.

انواع موتور خودروهای چینی

 •  موتور انژکتوری:
  یکی از سیستم های موتور خودرو، سیستمم انژکتوری می باشد. در این سیستم سوخت توسط یک پمپ مکانیکی یا برقی با فشار به درون لوله های سوخت رسانی و ریل سوخت وارد شده و به کمک انژکتورها به پشت سوپاپ هوا یا دورن سیلندرها، به صورت پودر برای تامین انرژی خودرو وارد می شود.
 •  موتورهای دارای سیستم توربو شارژر:
  موتورهای توربو شارژر نیز یکی دیگر از انواع موتورهای خودرو می باشند که با توجه به شباهت با نوع کمپرسوری، با افزایش توان مکش هوای ورودی توسط موتور خودرو، به احتراق بهتر و بیشتر سوخت و در افزایش قدرت موتور خودرو کمک زیادی می کند.
 •  موتورهای دارای سوپر شارژر:
  یکی از راه های اقتصادی برای افزایش قدرت موتور خودروهای چینی، بهره بری از حجم هوای ورودی بیشتر توسط موتورهای توربو شارژر و سوپر شارژها می باشد. سوپر شارژرها نوعی دیگر از انواع موتورهای خودرو است که اکثر فشار هوای مکیده شده را به موتور می رساند و موجب عملکرد بهتر موتور خودروها می شود.
  تفاوت بین موتورهای توربوشارژر و سوپر شارژر، منبع انرژی این دو نوع است. معمولا در خودروهای سوپر شارژرها نیروی موتور به وسیله تسمه یا زنجیر به صورت مکانیکی از طریق میل لنگ به وجود می آید اما در توربو شارژها موتور، نیروی خود را به وسیله ی توربین ها تامین می کند.
 •  موتور خودروهای هیبریدی:
  این نوع موتور خودروها برای حرکت از ترکیب دو یا چند منبع قدرت استفاده می کنند. این موضوع در خودروهای برقی دوگانه نیز مشاهده می شود و معمولا یک موتور احتراق داخلی (بنزینی یا توربو دیزلی) در کنار یک یا چند موتور الکتریکی قرار دارد و به خودرو این امکان را میدهد که از یکی از این منابع انرژی یا هردوی آنها در کنار یکدیگر استفاده کند.
  علاوه بر این در این نوع خودروها سیستم های حرکتی دیگری همانند گاز سوز، دوگانه سوز و … استفاده می شود اما در نهایت سیستم الکتریکی برای حرکت خودرو نیاز است، این نوع سیستم ترکیبی برای حرکت یک خودرو را خودروی هیبریدی گفته می شود.