لوازم یدکی خودروها را بهتر بشناسید

لوازم یدکی خودروها را بهتر بشناسید

خودروها یکی از مهم ترین ابزارآلات زندگی امروزه انسان ها شده است. نیاز امروزه ی بشر به خودرو یک نیاز حیاتی است. خودروها از لوازم زیادی به وجود آمده اند. هر خودرویی متناسب با مدل و پیچیدگی دارای لوازم یدکی مخصوص خود می باشد. آشنایی با لوازم یدکی ماشین‌های چینی و آشنایی با عملکرد لوازم یدکی خودرو چینی یکی از مهم ترین وظایف هرشخصی است که دارای اتومبیل می باشد. در ادامه قصد داریم به معرفی مهم ترین ابزارآلات و لوازم یدکی های انواع خودرو بپردازیم و با نحوه ی عملکرد هرکدام و قیمت لوازم یدکی شما را بیشتر آشنا کنیم.

لوازم یدکی ماشین‌های چینی

استارتر خودرو

یکی از مهم ترین قسمت های تمامی اتومبیل ها، استارتر آن می باشد. این دستگاه وظیفه ی روشن و خاموش کردن خودرو را برعهده دارد. هنگامی که کلید استارت را در اتومبیل خود فشار می‌دهید، موتور استارتر که یک الکتروموتور است فعال شده و پیشرانه‌ی خودرو را به گردش در می اورد تا روشن شود. استارتر خودرو دستگاهی گران قیمت نیست و تعویض آن به آسانی انجام می شود.

پلوس

یکی از قطعات حیاتی در خودروها، پلوس است. این وسیله وظیفه‌ی انتقال نیرو از دیفرانسیل خودرو به چرخ را دارد.یکی از نشانه های تعویض پلوس، شنیده شدن صدای تق تق از چرخ‌ها در هنگام دور زدن می باشد.

موتور فن

یکی از قطعات مهم در سیستم تهویه ی هوای خودروها، موتور فن می باشدو این قطعه هوای مورد نیاز سیستم تهویه خودرو را تامین می‌کند و وظیفه‌ی آن دمیدن هوا به داخل اتاق اتومبیل است.

کالیپر ترمز

یکی از مهم ترین قطعات سیستم ترمز خودرو، کالیپر ترمز است. کالیپر ترمز در هنگام ترمزگیری، لنت‌های ترمز را به روی دیسک فشار داده و موجب کاهش سرعت و متوقف شدن خودروها می‌شود.

لوازم یدکی خودرو چینی

دیسک ترمز

دیسک ترمز یکی دیگر از مهم ترین قطعات در سیستم ترمز خودرو است. این قطعه با چرخ‌های خودرو دائما در حال گردش است و در هنگام ترمزگیری، به کمک برقراری اصطکاک بین لنت و دیسک خودرو، ماشین را متوقف می کند.

کلاچ

یکی از قطعات بسیار مهم در خودروهای دنده دستی، کلاچ می باشد. کلاچ خودرو و وظیفه‌ی انتقال گشتاور از پیشرانه به گیربکس خودرو را دارد. در هنگام رانندگی با خودرو با فشردن پدال کلاچ ارتباط پیشرانه و گیربکس قطع شده و راننده می تواند به راحتی دنده ی خودرو را تعویض کند.

 میل لنگ

یکی از مهم ترین قسمت های پیشرانه ی احتراق داخلی خودرو، میل لنگ می باشد. وظیفه‌ی اصلی میل لنگ ها، تبدیل حرکت خطی پیستون‌ها به حرکت دورانی است.

فلایول

فلایویل یا چرخ طیار خودرو یکی دیگر از لوازم یدکی خودروها است که وظایف گوناگونی از قبیل: جذب نواسانات میل لنگ، ایجاد اینرسی لازم برای حرکت میل لنگ و انتقال نیرو از پیشرانه به مجموعه‌ی کلاچ را برعهده دارد.

پمپ بنزین

پمپ بنزین یکی از قطعات یدکی است که در بدنه خودرو و در باک خودرو قرار دارد و وظیفه ی انتقال بنزین را از باک به پیشرانه ی خودرو برعهده دارد.

 واشر سرسیلندر

یکی دیگر از قطعات یدکی در تمامی خودروها، واشر سرسیلندر می باشد. واشر سرسیلندر در اکثر خودروها بین سرسیلندر و بلوک پیشرانه قرار دارد.
وظیفه ی واشر سرسیلندر خودرو، آب بندی قسمت های مختلف خودرو است. اولین قسمتی که این قطعه وظیفه ی آب بندی آن را برعهده دارد، مجراهای آب و روغن که از بلوک به سرسیلندر می باشد و دومین قسمت محفظه‌ی احتراق خودرو می باشد.

کوئل شمع

کوئل ها یکی از قسمت هایی هستند که در تمامی خودروهای جدید وظیفه‌ی تامین برق ولتاژ بالا برای جرقه‌زنی شمع‌ این خودروها را برعهده دارند. قیمت کوئل ها با توجه به نوع خودرو و برند آن متفاوت می باشد و در صورت خرابی باید سریعا تعویض گردد تا اتومبیل را با مشکلات ثانویه ای مواجه نکند.

واشر مانیفولد هوا

واشر مانیفولد هوای خودرو وسیله ایست برای اتصال و آب بندی امانیفولد خودرو به کمک سرسیلندر که در صورت وجود هرگونه خرابی و یا نشتی در آن سبب ورود هوای اضافه به پیشرانه ی خودرو خواهد شد. نشانه های نشتی و خرابی این واشر، روشن شدن چراغ چک موتور می باشد و به راحتی می توان این مشکل را با دستگاه دیاگ نیز تشخیص داد.

منبع اگزوز

همانطور که می دانید پیشرانه‌های خودرو صدای بسیار بلندی تولید می کنند و طراحان خودرو برای کاهش این صدا از منبع اگزوز بهره می برند. هرگونه آب‌بندی نامناسب و یا جوشکاری غیر استاندارد در منبع اگزوز می تواند موجب نشتی و به دنبال آن درز کردن صدای ناهنجار به بیرون خودرو شود.

پمپ هیدرولیک فرمان

یکی از لوازم و قطعاتی که در اکثر خودروهای استاندارد برای راحت تر شدن کنترل فرمان مورد استفاده قرار می گیرد، پمپ هیدرولیک فرمان است. در صورتی که فرمان خودروی به صورت ناگهانی سفت شود این نشانه یکی از نشانه های بروز مشکل در پمپ هیدرولیک است.

شیشه بالابر برقی

یکی از ساده تریمن قطعات برقی خودروها، کلیدهای شیشه بالابر برقی می باشد. در صورتی که شیشه‌ بالابر خودروی شما کارنکند این کلیدها و موتور بالابر، دو قسمتی هستند که باید آنها را چک کرد. تعویض کلیدها نیز بسیار ساده بوده و به سرعت انجام می‌شود اما تعویض قطعات موتوری بالابر شیشه کمی زمانبر است.

کمک فنر

یکی از لوازم هایی که در بدنه ی زیرین خودرو وظیفه ی دفع ضربات وارد بر خودرو را دارد، کمک فنر ها می باشند. در صورتی که کمک فنرهای خودروآسیب ببینند، خودرو سروصدای بیشتری هنگام حرکت داشته و کمی نامتعادل خواهد شد.

شمع ها

شمع های خودرو وظیفه ی ایجاد اشتعال هوا و سوخت را در داخل سیلندر به کمک ایجاد جرقه را دارد. به طور متوسط لازم است که شمع ها هر ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر یک بار عوض شوند. در خودروهایی که دارای پیشرانه‌ی V شکل هستند شمع‌ها دارای عمر بالاتری بوده و دیرتر نیاز به تعویض دارند.

ترموستات

ترموستات خودرو یکی از قطعات اصلی خودرو می باشند که وظیفه‌ی برقرار کردن جریان مایع خنک کننده بین پیشرانه و رادیاتور را بر عهده دارد. ترموستات خودرو در هنگام سرد بودن پیشرانه ی خودرو به زودتر گرم شدن ای دستگاه کمک می کند و همچنین از گرم شدن بیش از حد پیشرانه نیز جلوگیری می‌کند.

قیمت لوازم یدکی

موتور برف پاک کن

برف پاک کن‌ها یکی از پرکاربرد ترین لوازم جانبی در تمامی خودروها می باشند. این قطعه وظیفه ی پاکسازی شیشه های خودرو در شرایط نامطلوب آب و هوایی را دارد و در تمامی خودرو ها موجود می باشد.

انژکتور

در گذشته برای عمل سوخت رسانی در خودرو ها از سیستمی به اسم کاربراتور استفاده می‌ شد که این دستگاه ایراداتی همچون مصرف سوخت بالا و قدرت پایین را داشتند. با گذشت زمان و پیشرفت علم، سیستم سوخت رسانی در خودروهای جدید از کاربراتور به انژکتور تغییر پیدا کرد. البته خودرهای دیزلی همگی انژکتوری بوده و هستند. انژکتور در حقیقت یک نوع شیر با کنترل الکتریکی است که وظیفه ی پاشش سوخت به داخل سیلندر را دارد. این قطعه به کمک فشار بالای پاشش، سوخت را نه بصورت مایع که به شکل پودر به داخل سیلندر پاشش می‌کند. به این عمل اصطلاحا اتمیزه کردن سوخت گفته می‌شود. تعداد انژکتور ها در اکثر خودروها به تعداد سیلندر ها بوده و محل نصب آنها روی مانیفولد هوا قرار دارد.

ایربگ

ایربگ یا همان کیسه هوا یکی دیگر از قطعات یدکی برای افزایش ایمنی کابین خودرو است که در تمامی خودروهای استاندارد امروزی موجود می باشد. با توجه به اینکه ایربگ ها جزو سیستم های ایمنی خودرو است لازم است تا در صورت بروز اشکال در آن فورا به تعمیرگاه مراجعه کنید. در بیشتر اوقات ایراد ایربگ بصورت روشن شدن چراغ ایربگ در پشت امپر خودرو به اطلاع راننده رسانده می‌شود. باید توجه داشت که ایربگ ها دارای تاریخ انقضا هستند و لازم است تا پس از پایان این تاریخ آنها را با نمونه‌های نو تعویض کرد.