فلایویل چیست و چه وظیفه ای در موتور خودروهای چینی دارد؟

فلایویل چیست و چه وظیفه ای در موتور خودروهای چینی دارد؟

قطعه فلایویل یکی از قطعات بسیار مهم در تمامی خودروها و خودروهای چینی است که به صورت بسیار خاص برای ذخیره انرژی چرخشی یا همان انرژی جنبشی اتومبیل به کار می رود.

علاوه بر این قطعه فلایویل در موتور خودروهای چینی، برای تامین انرژی مداوم در سیستم هایی که منبع انرژی مداوم ندارند، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین گاهی اوقات از فلایویل برای تأمین پالس های متناوب انرژی در سطح قدرت که از توانایی های منبع انرژی آن بیشتر شده است می توان بهره برد.

خصوصیات فنی انواع فلایویل در خودروهای چینی:

 • قطعه فلایویل در حقیقت قطعه ای دایره ای شکل است که دور تا دور آن به صورت دندانه ای طراحی شده است.
 • عمل استارت خودروی چینی به صورت مستقیم به فلایویل بستگی دارد و تنها با چرخش فلایویل است که خودرو روشن می شود.
 • انتهای میل لنگ خودرو به قطعه فلایویل متصل است.
 • وظیفه اصلی فلایویل، ایجاد تعادل در حرکت دورانی و کنترل سرعت میل لنگ خودرو است. اینرسی فلایویل به گونه ای محاسبه شده است که می تواند سرعت میل لنگ را ثابت نگه دارد.
 • دیسک و صفحه در یک طرف فلایویل قرار دارد. به گونه ای که در هنگام انتقال قدرت بر روی فلایویل نشسته و به آن متصل می شود و از این طریق می تواند ارتباط مستقیمی با گیربکس ایجاد کند.

قطعه فلایویل در خودروهای چینی از چه لوازمی تشکیل شده است؟

 • دنده رینگی
 • چرخ دنده اولیه
 • صفحه درایو
 • فنر داخلی
 • چرخ‌دنده ثانویه
 • بلبرینگ
 • فنر خارجی

نحوه کار قطعه فلایویل و وظیفه فلایویل در موتور خودروهای چینی به چه صورت است؟

 1. هنگام احتراق قطعات داخلی خودرو درست زمانی که پيستون از نقطه مرگ بالا به نقطه مرگ پايين می آيد، فلایویل جلوى ضربه و لرزش موتور را خواهد گرفت.
 2. به دلیل قدرت زیاد و غیر یکنواختی كه از طرف پيستون به ميل لنگ داده مى شود، سرعت ميل لنگ كم يا زياد می گردد. بنابراين قطعه فلايويل در زمانی كه ميل لنگ اتومبیل تمايل به افزايش سرعت داشته باشد، قدرت بیش از حد آن را گرفته و در زمانی كه تمايل به كاهش سرعت داشته باشد ، مجدداً به آن پس می دهد. اين خاصیت قطعه فلایویل ضربات وارده از پيستون را از آن گرفته و مانع شكستن و پيچش ميل لنگ مى شود.
 3. علاوه بر تمامی این وظایف، قطعه فلایویل در خودروهای چینی، نيروى انفجارى موتور  را در خود ذخيره كرده و براى تكميل عمليات سه گانه بعدى این نیرو را به عنوان نیروی کمکی به ميل لنگ انتقال می دهد.
 4. در سطوح خارجى فلایویل (محيط ميل لنگ)، دنده هاى مخصوصى تعبیه شده است كه این دنده ها برای گرداندن موتور به وسيله دستگاه الكتریكی استارت مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین باعث گردش ميل لنگ هنگام استارت زدن و روشن شدن موتور اتومبیل خواهد شد.
 5. همانطور که گفته شد، قطعه فلايويل، يكى از قطعات دستگاه انتقال نيروی خودروهای چینی به حساب می آید. معمولا در خودروهای چینی، نيروى موتور به وسيله كلاچ از قطعه ی فلایویل به جعبه دنده منتقل مى شود. فلايويل روى صفحه مدور نعلبكى شكلى كه در انتهاى ميل لنگ قرار دارد و به نام فلانچ ته میلنگ معروف است ،توسط پيچ هايى متصل مى شود. در مركز دايره فلانچ سوراخی وجود دارد كه به عنوان تكيه گاه سر شفت ورودى گيربكس بوده و براى جلوگيرى از اصطكاك داخل سوراخ از بوش يا بلبرينگ سوزني استفاده شده است.

علائم خرابی فلایویل در خودروهای چینی:

 1. یکی از علائم و نشانه های خرابی قطعه فلایویل در خودروهای چینی، عدم کشش مناسب خودرو در زمان حرکت خودرو چه در سربالایی ها و چه در سرپایینی ها می باشد
 2. به طور معمول سطح قطعه فلایویل باید تخت و صاف باشد و در صورتی که در زمان حرکت، ‌لرزش در خودرو ایجاد شود، علاوه بر وجود مشکل در کیت کلاچ ممکن است، اختلالی در قطعه فلایویل خودروی شما ایجاد شده باشد.

سوالات متداول:

1. استفاده از فلایویل سبک چه تاثیری در شتاب خودروهای چینی خواهد گذاشت؟

استفاده از فلایویل سبک موجب بهبود شتاب خودرو در چند دنده اول می شود.

2. اندازه قطعه فلایویل در موتور خودروهای چینی به چه عواملی بستگی دارد؟

انتخاب اندازه فلایویل در خودروهای چینی، به تعداد سیلندرهای موتور و نوع و اندازه موتور بستگی دارد.

3. سنگین بودن فلایویل چه معایبی بر روی عملکرد اتومبیل خواهد گذاشت؟

سنگینی فلایول موجب تغییر سرعت پیشرانه خودرو به سختی خواهد شد. همچنین این موضوع می تواند موتور خودرو را در دورهای پایین متوقف نماید.

4. علل خرابی فلایویل چیست؟

• طرز رانندگی
• عدم تعویض به موقع دنده در رانندگی
• رهاسازی یک دفعه ای کلاچ در حین حرکت
• فرسودگی فلایویل

5. چگونه می توان فلایویل ها را تعمیر کرد؟

برای تعمیر کردن فلایویل می بایست از تراش کاری استفاده کنید و آن را تراش دهید و یا این که به کلی آن را تعویض کنید و به فکر خرید فلایویل ماشین های چینی باشید.