علائم خرابی شمع خودروهای چینی

علائم خرابی شمع در خودروهای چینی

در این مقاله به بررسی علائم خرابی شمع در خودروهای چینی می پردازیم که خرابی شمع در خودروهای چینی منجر به کاهش راندمان سیستم جرقه زنی و احتراق خودرو شده و به طور کلی عملکرد موتور را مختل می کند. شمع خودرو یکی از انواع لوازم یدکی خودروهای چینی است که بر روی سرسیلندر قرار دارد. این قطعه از اصلی ترین اجزای سیستم احتراقی ماشین محسوب شده و نقش بسزایی را در فرآیند احتراق بازی می کند.

تمامی وسایل نقلیه ای که با سوخت های فسیلی کار می کنند، به کمک جرقه ای که توسط شمع ایجاد می شود، عملیات احتراق در داخل موتور خود را تکمیل می کنند. به عبارتی دیگر، شمع با جرقه زدن، عملیات احتراق را آغاز کرده و انرژی مورد نیاز خودرو را تولید می کند.

علائم خرابی شمع خودرو از روش‌های تشخیص آسیب دیدگی آنها است که می‌تواند از خرابی موتور خودرو جلوگیری کند. در صورت خراب شدن شمع ‌های خودرو، در جرقه زنی خودرو اختلال ایجاد می‌ شود. شمع خودرو از قطعات درگیر و مؤثر در تشکیل جرقه و انفجار خودرو در زمان روشن کردن آن می باشد. در صورتی که در زمان استارت زدن، جرقه خودرو تشکیل نمی‌ شود و یا موتور خودروی شما به خوبی قبل کار نمی ‌کند، این مطلب برای شما مفید خواهد بود.

اگر علاقه مند به کسب اطلاع در مورد علائم خرابی شمع در خودروهای چینی هستید، می‌ توانید در ادامه این مطلب از سایت فروشگاه لوازم یدکی شارکو یدک با ما همراه باشید.

اجزای تشکیل دهنده شمع در خودروهای چینی

شمع خودرو چینی

شمع خودرو یکی از قطعات مهم و کلیدی در خودرو می باشد و نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح خودرو دارد. شمع خودروهای چینی از عایق و دو الکترود تشکیل شده است که در هنگام استارت زدن، شمع موجب تشکیل الکتریسیته هوا و سوخت و در واقع جرقه بین الکترودها خواهد شد. فواصل بین الکترودهای شمع متغیر است و هر چه این فاصله بیشتر باشد، ولتاژ بیشتری برای جرقه زنی مورد نیاز است. الکترود مثبت، الکترود منفی و عایق چینی از مهمترین اجزا تشکیل دهنده شمع در خودرو می باشند.

وظیفه ی اصلی شمع در خودروهای چینی

هنگامی که سوخت به موتور خودرو وارد می شود، این سوخت باید با یک جریان برق یا یک جرقه ی کوچک فعال شود تا پیستون ها را به حرکت درآورد. این جرقه ی لازم برای موتور برعهده شمع خودرو است. شمع موتور انواع مختلفی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

انواع شمع موتور در خودروهای چینی

شمع خودرو اقسام متفاوتی دارد که از لحاظ کیفیت و قیمت با یکدیگر تفاوت دارد که در ذیل به آنها اشاره خواهیم کرد.

 • شمع موتور پلاتینیوم

به خاطر جنس الکترود که از عنصر پلاتینیوم می باشد به این نام شناخته می شوند. از ویژگی های بارز این نوع شمع می توان به تحمل دمای بالا و طول عمر مفید بالا که به 100 هزار کیلومتر می رسد اشاره کرد.

 • شمع موتور ایریدیوم

این مدل نیز به علت استفاده شدن عنصر ایریدیوم در الکترود مثبت به این نام شناخته شده است. از ویژگی های مثبت نسبت به مدل قبلی، می توان به طول عمر بالاتر و البته قیمت بالاتر آن اشاره کرد.

 • شمع موتور نیکلی

این نوع شمع که بسیار در خودروها استفاده می شود و طول عمر کوتاهی دارد. این مدل را در کمتر 30 هزار کیلومتر باید تعویض کرد. دسته بندی دیگر شمع ها به دو صورت سوزنی و معمولی می باشد. شمع های سوزنی دارای ویژگی های مثبت بسیاری می باشد و باعث به سوزی سوخت داخل پیشرانه می شود. در ضمن در کاهش مصرف بنزین و افزایش بازدهی موتور تاثیر بالایی دارد. دو مدل اول شمع ها یعنی ایریدیوم و پلاتینیومی ها از این دسته هستند. مدل نیکلی از جمله شمع های با کیفیت پایین و ارزان محسوب می شود.

عوارض خرابی شمع خودرو

خراب شدن شمع خودرو به مرور زمان مشکلاتی را برای خودرو و قطعات آن ایجاد می کند که برخی از این مشکلات عبارت هستند از:

 • از اتفاقاتی که در زمان خراب شدن شمع خودرو واقع می شود، آسیب رسیدن به موتور ماشین است.
 • همچنین سوپاپ‌ها بر اثر رسوب گیری کثیف می‌شوند و در نتیجه به مرور صدمه خواهند دید.
 • لرزش و صدا در قسمت‌های مختلف خودرو از جمله موتور تولید می‌شود.
 • فیلتر کاتالیست آسیب می‌بیند و به مرور مسدود خواهد شد.
 • مصرف سوخت خودرو بیشتر شده و همچنین قدرت موتور کمتر می‌شود.

علائم ظاهری خرابی شمع خودرو

علائم خرابی شمع در خودروی چینی

شمع‌ها در زمان خراب شدن و آسیب دیدگی علائم مختلفی را ممکن است نشان دهند. با آگاهی از این علائم می‌ توانید مانع از آسیب دیدگی بیشتر به قطعات خودرو از جمله موتور و مبدل کاتالیزور شوید. تغییراتی که در سر شمع مشاهده می‌ شوند، به چند دسته تقسیم می گردند:

 • رسوب خاکستری یا برنزی شمع خودرو تنها موردی است که قابلیت تعمیر و استفاده مجدد از قطعه را دارد. در این زمان می‌ توانید شمع را بعد از فیلرگیری دهانه آن، نصب و دوباره استفاده کنید.

در سایر موارد که در ادامه مطلب به آنها اشاره شده است، شما باید شمع ‌ها را تعویض کنید.

 • رسوب نسبتاً سفت یکی از موارد مهم و نشانه خرابی شمع خودرو است. اگر روغن و سایر افزودنی‌های سوخت در زمان احتراق تشکیل شده‌ اند.
 • رسوب نرم در سر شمع نیز از دیگر علائم خراب شدن شمع خودرو است که به شکل دوده دیده می ‌شود. این دوده شبیه به کربن است و ظاهری تیره و نسبتاً خشک دارد. علت سیاه شدن شمع خودرو تشکیل دوده روی سر شمع است.
 • تجمع روغن در سر شمع نیز یکی از علائم خرابی شمع ماشین است و می ‌تواند موجب اتصال کوتاه شود. در زمان مشاهده این موضوع باید سریعاً شمع را تعویض کنید.
 • تشکیل حفره در نوک چینی شمع یکی از علائم مربوط به خرابی شمع به شمار می‌ رود. در این زمان ممکن است رنگ این ناحیه سفید یا خاکستری شود.
 • تغییر ظاهری الکترودها مانند سایش یا تخریب آنها نیز از علائم ظاهری خرابی شمع خودرو است که باید با دقت بررسی کنید تا اگر قطعات خارجی را در سیلندرها مشاهده نمودید، حتماً آنها را خارج کنید.

علائم خرابی شمع ماشین های چینی کدامند؟

همان طور که در تعریف شمع موتور مناسب برای خودروهای چینی گفتیم وظیفه ی اصلی آن، ایجاد احتراق و روشن شدن خودرو بر عهده ی این قطعه می باشد.

به طور معمول، بزرگی فاصله گپ، منجر به تولید جرقه بزرگتر و بهبود احتراق می گردد. از طرفی دیگر، این میزان فاصله زیاد، ولتاژ عبوری از کویل و همچنین دمای احتراق را بالا می برد. بنابراین طراحی مناسب و بهینه فاصله گپ، باید با دقت بالایی انجام شده و از فرسودگی قطعاتی همچون کوئل و به تبع آن خرابی شمع خودرو جلوگیری کرد.

خرابی شمع خودرو از مواردی به شمار می ‌رود که با تشخیص هر یک می ‌توان به طور چشمگیری از وارد شدن صدمه به موتور خودرو جلوگیری کرد. با نگهداری مناسب و درست از شمع‌ ها می ‌توان به افزایش طول عمر خودرو و موتور آن کمک کرد. در این مطلب به علائم شایع و مهم خرابی شمع خودروهای چینی اشاره شده است تا در صورت مشاهده هر یک، سریعاً نسبت به عیب یابی و برطرف کردن آن ها اقدام نمایید.

اگر خودروی شما استارت بدی خورد و یا زیاد بنزین مصرف کرد و یا شتابگیری لازم را نداشت، حتماً شمع های خودرو را چک نمایید. پیشنهاد ما این است که اگر قصد تعویض شمع موتور را دارید تمامی آنها را با هم عوض کنید، زیرا با این کار راندمان پیشرانه خودرو تا حد زیادی بالا می رود.

 • اختلال در استارت زدن خودرو

اگر در زمان استارت زدن با مشکل مواجه هستید، باید به موارد مختلفی مانند ضعیف شدن باتری و همچنین شمع‌ های خودرو دقت کنید. همانقدر که احتمال دارد باتری مشکل داشته باشد و در استارت زدن خودرو تأثیرگذار است، به همان اندازه هم شمع در تشکیل نشدن جرقه و یا دیر تشکیل شدن آن دخیل است. اگر شمع فرسوده باشد، باید موتور خودرو بیشتر از حالت عادی کار کند تا جرقه‌های فرسوده یا آسیب دیده جبران شوند.

 • تغییر رنگ چینی شمع

اگر چینی شمع صورتی یا قرمز شود، باید در این زمان اکتان سوخت را اندازه بگیرید. این مشکل در زمانی که افزودنی‌ های سوخت بدون سرب باشد، ایجاد می ‌شود. گاز خوردن زیاد خودرو یک علت زرد شدن چینی شمع خودرو است. همچنین ممکن است رنگ سبز روی چینی شمع ببینید که دقیقاً به همین دلیل ایجاد خواهد شد. در صورت مشاهده تغییر رنگ چینی شمع خودرو باید آن را تعویض نمایید.

 • شکستن یا ترک خوردن چینی شمع

یکی دیگر از ویژگی های ظاهری یک شمع ناسالم، می تواند ترک خوردگی چینی سر شمع باشد. اگر شکستگی یا ترک روی چینی شمع خودرو مشاهده نمایید، می‌ تواند به دلیل نصب اشتباه و نادرست شمع و یا عبور ولتاژ بالاتر از حد استاندارد شمع باشد. یک علت دیگر ایجاد ترک روی چینی افزایش فاصله دهانه شمع یا گپ آن باشد.

 • مشکلات در شتاب گرفتن خودرو

از آنجایی که خرابی شمع خودرو دیگر نمی‌ تواند جرقه خوبی را برای حرکت خودرو ایجاد کند، در زمان فشار دادن بر روی پدال گاز و شتاب گرفتن، متوجه قدرت کمتر خودرو برای شتاب گیری خواهید شد. کاهش میزان شتاب خودرو از موارد مهمی است که باید به آن دقت کنید و نسبت به بررسی شمع خودرو اقدام نمایید.

 • خارج شدن بوی بد و دود زیاد از اگزوز

خارج شدن دود زیاد از خودرو دلایل مختلفی دارد، یکی از دلایل آن خرابی اگزوز خودرو است. اما اگر متوجه دود زیاد و شدید و همچنین بوی بد بنزین از اگزوز شدید، باید شمع‌ های خودرو را تست کنید. در این زمان بنزین از موتور وارد اگزوز شده و دلیل اصلی آن خرابی شمع خودرو است.

اگر به دود و بوی بنزین از اگزوز بی توجهی کنید، در آینده‌ ای نه چندان دور مشکلات بیشتری در خودرو مشاهده خواهید کرد. یکی از این مشکلات، آسیب دیدگی جدی پیشرانه خودروی چینی شما است.

 • افزایش صدای موتور خودرو و ایجاد صدای جدید در موتور

اگر در زمان رانندگی متوجه بیشتر شدن صدای موتور و یا شنیده شدن صدای جدید و متفاوت شوید، می ‌تواند به دلیل مشکل در یکی یا همه شمع ‌ها باشد.

گاهی صدای جدید موتور شبیه به صدای تکان دادن یا ضربه زدن است. این صداها ممکن است در زمان حرکت با دور آرام موتور و یا حالت درجا هم شنیده شوند که نشان از بد کار کردن دور آرام موتور است. علت این صدا سیلندر خودرو است که به دلیل مشکلات شمع خودرو، تحت فشار زیادی قرار گرفته است. به این نکته دقت کنید که شما باید به صداهای موتور خودروی خود توجه کنید تا در صورت نیاز و در اولین فرصت آن را برطرف نمایید.

 • تک کار کردن موتور ماشین

یکی از علائم خرابی شمع خودرو تک کار کردن موتور خودرو است که باید به آن توجه کرد. در بسیاری از موارد علت تک کار کردن موتور این است که حداقل یک شمع خودرو فرسوده شده باشد. اگر قدرت و سرعت موتور خودرو کاهش بیابد و بعد بالا برود و یا در مواقعی که متوجه قطع و وصل شدن صدای موتور می ‌شوید؛ این موارد نشانه ‌های تک کار کردن موتور هستند که می ‌تواند به علت خراب شدن شمع خودرو باشد.

در صورتی که با مشکل تک کار کردن موتور ماشین روبرو شدید، موارد دیگر از جمله کیفیت پایین بنزین را نیز بررسی کنید.

 • روشن شدن چراغ چک موتور خودرو

یکی از مواردی که در زمان آسیب دیدگی شمع خودرو اتفاق می ‌افتد، روشن شدن چراغ چک موتور است تا شما را از یک اختلال آگاه کند. در زمان روشن شدن این چراغ باید به بررسی موارد مختلفی مانند شمع‌ های ماشین رسیدگی کنید.

 • افزایش مصرف سوخت خودرو

افزایش میزان مصرف سوخت یکی دیگر از علائم خرابی شمع خودرو است که در اثر خام سوزی موتور خودرو مشاهده خواهد شد. در این زمان بنزین بدون اینکه بسوزد، خارج می‌ شود.

اگر کاملاً ناگهانی مجبور هستید میزان بیشتری سوخت را برای خودرو تأمین کنید، باید شمع ‌های خودرو را بررسی نمایید.

 • براق شدن سر شمع

گاهی سر شمع براق می شود. نقاطی از چینی به رنگ زرد متمایل به قهوه ای و گاهی هم به رنگ سبز در می آیند. علت این مورد هم به وجود یک سری ترکیبات سربی در بنزین بر می گردد. در چنین شرایطی، توصیه می شود شمع با درجه حرارت پایینتر تعویض گردد.

تست شمع خودرو چگونه است؟

یکی از روش ‌هایی که می‌ تواند خراب شدن شمع را در خودروی چینی خود تشخیص دهد، تست خرابی شمع خودرو است.

برای تشخیص آسیب دیدگی شمع بررسی علائم خرابی شمع وایر خودرو می ‌باشد. برای این منظور باید در زمان روشن بودن موتور خودرو، وایرها را از روی شمع بردارید. اگر پس از آن عملکرد موتور تغییر کرد، یعنی هنوز شمع ‌ها سالم هستند، اما اگر متوجه تغییر عملکرد موتور پس از برداشتن وایر شمع خودرو نشدید، یعنی مشکل در برخی از قطعات از جمله شمع خودرو وجود دارد.

برای اطمینان از خرابی شمع در ماشین های چینی، باید وایر را در زمان روشن بودن موتور خودرو به بدنه موتور نزدیک کنیم. در این لحظه به جرقه وایر دقت کنید. شمعی را که مشکوک است، باز کنید و وایر را روی آن قرار دهید. سپس شمع را روی بدنه موتور شمع بگذارید. الان باید موتور را روشن کنید و به دهانه الکترود شمع نگاه کنید.

اگر جرقه بین الکترودها قوی و آبی رنگ باشد، یعنی شمع سالم است. در صورتی که جرقه زرد رنگ و به شکل نامنظم تشکیل شود، یعنی شمع آسیب دیده است.

روش دیگر برای تشکیل سلامت شمع و جرقه آن، این است که از دستگاه شمع پاک کن استفاده نمایید.

خرید شمع موتور مناسب

ما در فروشگاه لوازم یدکی خودروهای چینی شارکو یدک شمع موتور مناسب با خودروی چینی متناسب با درخواست مشتری را ارسال می کنیم. زیرا برخی از افراد به دنبال شمع موتور با قیمت پایین هستند و برخی دیگر دنبال افزایش بازدهی پیشرانه خودروی خود می باشند. بر همین اساس با توجه به درخواست مشتریان، ما اجناس خود را ارائه می دهیم و توضیحاتی در رابطه با کیفیت و قیمت لوازم برای مشتری ارائه می کنیم و در نهایت با توجه به این توضیحات اقلام برای مشتری ارسال می شود.

جمع بندی

شمع ‌ها یکی از اجزای مهم در سیستم احتراق داخلی موتور محسوب می ‌شوند و نقش حائز اهمیتی را در فرآیند روشن شدن و استارت زدن اتومبیل ایفا می‌کنند. خرابی و فرسودگی شمع‌ ها موجب کاهش بازدهی موتور شده و عملکرد بهینه آن را دچار اختلال می‌کند.

بنابراین شناخت علائم خرابی شمع خودرو و سلامت این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است و کلیه رانندگان و صاحبان خودرو باید آگاهی کاملی از ساختار و زمان تعویض این قطعه مهم داشته باشند. با در نظر داشتن نشانه ‌هایی که در این مطلب به آنها اشاره کردیم، شما به راحتی می ‌توانید علائم خرابی شمع خودرو خود را تشخیص داده و نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

سرویس دوره‌ ای خودرو و تعویض به موقع شمع‌ ها یکی از روش ‌های مراقبت و جلوگیری از آسیب رسیدن به خودرو می ‌باشد که از تحمیل هزینه ‌های بیشتر به دلیل خراب شدن قطعات پیشگیری خواهد کرد. تعویض شمع ‌ها باید هر 30 هزار کیلومتر رانندگی باید شمع‌ ها را تعویض نمایید. استفاده از شمع ‌های مرغوب و استاندارد یکی از راه‌ هایی است که از خرابی زود هنگام شمع جلوگیری می ‌کند.