علائم خرابی دسته موتور در خودروهای چینی

دسته موتور خودروهای چینی

یکی از اجزای خودرو در موتور خودروهای چینی، دسته موتور است. در این مقاله از سایت شارکو یدک ابتدا در مورد دسته موتور توضیحاتی را ارائه می دهیم، سپس به بررسی علائم خرابی دسته موتور در خودروهای چینی خواهیم پرداخت.

دسته موتور چیست؟

دسته موتور چیست؟ در زبان انگلیسی به این بخش از خودرو، انجین مونت می گویند. در هر خودرو تعداد سه یا چهار عدد دسته موتور وجود دارد. این دسته موتورها وظیفه در جای خود قرار دادن موتور خودرو و گیربکس خودرو را دارند. هر دسته موتور به واسطه ی پایه های فلزی به بدنه آهنی خودرو یا رام زیر موتور وصل می شوند.

در واقع می توان گفت دسته موتور مهم‌ ترین و شناخته ‌شده‌ ترین تکیه ‌گاه درون یک خودرو است. دسـته موتور‌ها در بالا و پایین و یا دو طرف یک موتور قرار می ‌گیرند و چون پیشرانه را به شاسی ارتباط می ‌دهند، از لرزش و تکان خوردن آن نیز جلوگیری می‌ کنند.

یک خودرو همان ‌طور که از قسمت ‌های مختلفی تشکیل شده است، از تکیه‌ گاه ‌های گوناگونی نیز بایستی برخوردار باشد. اتومبیل در واقع یک پازل از بخش‌ های مختلف ثابت و متحرک است و هر کدام از این بخش‌ ها ‌روی دیگری سوار است. به همین خاطر باید تکیه‌ گاه‌ هایی در خودرو وجود داشته باشد که هم وزن آنها را تحمل کند و هم لرزش آنها را بگیرد.

انواع دسته موتور

انواع دسته موتور خودروهای چینی

 • دسـته موتورهای مکانیکی یا پلاستیکی

ساختار ساده‌ ای دارند و البته ارزان ‌تر نیز هستند و از یک قطعه لاستیکی ساده با قابلیت ارتجاعی تشکیل شده‌ اند که بر اساس همین خاصیت، ضربات و تکان‎ های موتور و گیربکس را جذب می ‌کنند.

 • دسـته موتور هیدرولیکی

شامل یک پایه فلزی فنری، یک قطعه پلاستیکی با خاصیت ارتجاعی و یک سیال هیدرولیک روغنی هستند. در این مدل عمل دفع و جذب ضربه توسط همین سیال روغنی و دو لایه فنری که در هم قلاب شده‌ اند، صورت می ‌گیرد.

 • دسـته موتور فنری

در این نوع دسته موتور، لایه پلاستیکی به کار رفته بین قسمت فلزی دسته موتور و موتور از جنس پلی‌ یوراتان است که نسبت به پلاستیک، طول عمر و دوام  بیشتری داشته و در برابر ارتعاشات نیز مقاومت بالاتری از خود نشان می‌ دهد.

در نتیجه در خودروهایی با دسته موتور فلزی، به علت عدم انتقال ارتعاشات شدید به کابین خودرو، شاهد سواری نرم‌ تری هستیم. این نوع دسـته موتور، بیشتر در خودروهایی که موتورهای بزرگ دارند، استفاده می شود.

 • دسـته موتور صلب یا فلزی

این نوع دسـته موتور، مختص خودروهای سبک و کوچک است و به علت نحوه اتصال آنها به شاسی، به این نام شناخته می ‌شوند. دسـته موتور صلب، توسط اتصالات صلبی، پیچ یا جوش به شاسی متصل می ‌شود.

نکته منفی این نوع دسـته موتور و نحوه اتصال آن، عدم جذب ارتعاشات موتور در دورهای بالا است که قطعاً سبب آسیب به موتور خودرو می‌شود.

 • دسـته موتور الکترونیکی

یکی از جدیدترین انواع دسته موتورهای روز دنیا، دسته موتورهای الکترونیکی هستند. عمل جذب ارتعاشات موتور توسط این دسته موتورها با استفاده از یک کنترلر صورت می ‎گیرد که با توجه به میزان ارتعاشات و دور موتور، ضربات وارده را دفع می ‎کند. پیشرفته ‎ترین نوع این دسته موتورها عمل دفع ضربات را با تولید ارتعاشاتی در جهات مخالف ارتعاشات وارد شده به موتور انجام می‎ دهد.

علت خرابی دسته موتور خودرو

علل خرابی دسته موتور خودروهای چینی

همان ‎طور که گفته شد، وظیفه دسته موتور، جذب و تحمل تکان ‌های ناشی از ضربات وارد شده به خودرو است. حال اگر این تکان‌ ها و ضربات از حد معمول شدیدتر باشد، مانند هر قطعه پلاستیکی دیگری، دسته موتور خودرو هم هنگام فشار، دچار آسیب‌ دیدگی و شکستگی می ‌شود.

علت آسیب دیدن دسته موتور در خودروهای مختلف چینی متفاوت است؛ برای مثال، در خودروهای سواری و سدان، این آسیب می ‌تواند بر اثر تیک آف‌ های شدید اتفاق بیفتد یا در خودروهای کراس اوور و شاسی بلند، بر اثر پیچش‎ های شدید شاسی یا بازی کردن زیاد رخ بدهد.

علل خرابی دسته موتور

 • شتاب گیری ‎های ناگهانی که باعث لگد موتور می‌ شود
 • عبور با سرعت از دست‌ اندازهای بزرگ
 • تیک آف
 • تنظیم نبودن موتور که به طبع باعث لرزش شدید آن می ‌شود
 • مشکلات سیستم کلاچ که سبب ایجاد لرزش در موتور می ‌شود
 • خرابی یا ضعف در سیستم تعلیق یا جلوبندی خودرو
 • آسیب دیدن و ضربه خوردن شاسی خودرو
 • خرابی چهار شاخ گاردان در خودروهای محور عقب متحرک
 • دسته موتور بی ‌کیفیت
 • عدم قرارگیری صحیح دسته موتور خودرو در جای مناسب

نشانه های دسته موتور آسیب دیده

از نشانه‎ های واضح خرابی دسـته مـوتور، پایین رفتن موتور از جای اصلی خود است که به راحتی با چشم قابل مشاهده است. (در اصطلاحی مکانیکی، مـوتور پایین کشیده).

بنابراین بهتر است هر چند وقت یک بار، وضعیت مـوتور خودرو را بررسی کنید. دسـته مـوتورهای لاستیکی آسیب دیده از محل اتصال دچار پارگی یا شکستگی می‎ شوند و دسـته مـوتورهای هیدرولیکی نیز نشتی روغن دارند که هر دو مورد به راحتی قابل مشاهده می باشند.

یکی دیگر از نشانه‎ های بارز دسـته موتور خراب، لرزش‌ های آشکار و غیر معمول در حین حرکت است که به وضوح داخل کابین خودرو نیز حس می ‌شود. همچنین صدای تلق تلق خودرو هنگام عبور از دست اندازها نیز یکی دیگر از نشانه‌های خرابی دسته موتور است.

اینجا به راحتی می توانید لوازم یدکی خودروهای چینی را به صورت آنلاین از فروشگاه شارکو یدک سفارش دهید…

»»» کلیک کنید «««

 

فراموش نکنید که آسیب دیدگی یکی از دسته موتورها، سبب آسیب دیدگی سایر دسـته موتورها می گردد، پس در صورت دیدن نشانه‎ های آسیب سریعاً نسبت به تعمیر و تعویض آن اقدام کنید.

پیشگیری از آسیب دیدن دسته موتور خودرو

در نهایت با توجه به موارد گفته شده، سوال اساسی این است که اصولاً چگونه از آسیب دیدگی و معیوب شدن دسـته موتور در خودروی چینی خود جلوگیری کنیم. ساده‌ ترین روش‎ های پیشگیری از آسیب دیدن دسـته موتور، بررسی دوره‎ ای و مرتب آن است.

مثلاً هنگام تعویض روغن، موتور را نیز بررسی کنید. همچنین با رعایت اصول صحیح رانندگی و رسیدگی به موقع به مشکلات مجموعه موتور، تا حد زیادی می ‌توانید از آسیب ‌دیدگی دسـته موتور پیشگیری نمایید.

علائم پارگی دسته موتور

علائم پارگی دسته موتور وابسته به این که کدام دسته موتور در کدام نقطه از مجموعه انتقال نیرو پاره شده باشد، می‌تواند تفاوت کند. در خودرو‌های پیشرانه جلو و متحرک عقب (مانند خودروهای چینی شاسی بلند‌) معمولاً از ۳ دسته موتور بزرگ استفاده می‌شود که دو تای آن زیر موتور و آخرین دسته موتور در زیر گیربکس نصب می ‌شود.

اما در خودرو‌های موتور جلو و متحرک جلو معمولاً ۳ تا ۵ دسته موتور به کار می‌رود که تنها یک دسته موتور از بالا به پوسته موتور متصل شده و وظیفه دفع گشتاور تولیدی پیشرانه را بر عهده دارد و الباقی دسته موتور‌ها وظیفه نگهداشتن وزن سنگین و فشرده مجموعه موتور و گیربکس را بر عهده دارند.

تأثیر پارگی دسته موتور بر خودرو

پارگی دسته موتور زیر گیربکس خودروهای مـوتور جلو چینی منجر به بد جا رفتن دنده‌ها و گیرکردن دنده‌ها درون یکدیگر (ایراد مشترک با خودرو‌های اتوماتیک)، برهم خوردن تنظیم پدال کلاچ در نمونه‌های سیمی یا اهرمی و تکان خوردن بیش از حد شیفتر دنده می ‌شود.

در خودرو‌های موتور جلو و متحرک جلو این موضوع کمی حساس ‌تر است چرا که وزن مجموعه انتقال نیرو انسجام و فشردگی بیشتری دارد و خرابی یک دسته موتور در صورت عدم رسیدگی می ‌تواند به سرعت به بقیه دسته موتور‌ها نیز سرایت کند.

در این خودرو‌ها خرابی دسته موتور بالا موجب چرخش گشتاوری بیش از حد موتور و تشدید تکانه‌ های شدید به هنگام نیم کلاچ و یا تعویض دنده در نمونه‌ های اتوماتیک بین دنده ‌های جلو و عقب شود که در صورت عدم رسیدگی در دراز مدت و تحت فشار زیاد عبور پرسرعت از دست‌انداز‌ها و یا شتابگیری‌ های ناگهانی می ‌تواند به سرعت موجب خرابی چهارشاخ پولوس‌ ها شود و هزینه بیشتری را به جیب مالک تحمیل کند.

سخن پایانی

توجه داشته باشید هرگونه بریدگی و ترک و خرابی دسته موتور‌ها به معنای سر آمدن موعد تعویض آنها است و پیش از آنکه این مشکل به معضل زمین گیر شدن شما بیانجامد نسبت به تعویض دسته موتور خودرو چینی اقدام کنید.