علائم خرابی ترموستات خودروهای چینی

علائم خرابی ترموستات خودروهای چینی

ترموستات بخشی از سیستم خنک کننده خودرو محسوب می ‌شود که نقش حائز اهمیتی را در فرآیند متعادل سازی دمای موتور ایفا می‌ نماید. در ادامه این مقاله از سایت فروشگاه لوازم یدکی شارکو یدک شما را با نحوه کار ترموستات ماشین و انواع مختلف آن و علائم خرابی ترموستات خودروهای چینی آشنا می نماییم.

ترموستات که به آن دماپا نیز می ‌گویند، قطعه ‌ای است که دما را در محدوده مشخصی نگه می‌ دارد. ترموستات ماشین (Thermostat) یکی از اجزای داخلی و مهم آن محسوب می ‌شود که وظیفه تنظیم دمای موتور اتومبیل را بر عهده داشته و از کاهش و یا افزایش بی رویه دما جلوگیری می ‌کند. ترموستات در واقع قطعه ‌ای است که در فصول مختلف سال و همزمان با گرم شدن و یا سرد شدن هوا به متعادل سازی دمای موتور کمک می‌ کند.

دمای استاندارد موتور برای عملکرد بهینه حدود 90 درجه سانتی گراد است که این دما در فصل تابستان افزایش پیدا کرده و در فصل زمستان نیز دچار افت شدید می ‌گردد. تغییرات دمایی شدید و عدم کنترل آن موجب ایجاد اختلال در عملکرد موتور اتومبیل شده و به قطعات دیگر نیز آسیب وارد می نماید. در این حالت است که ترموستات ماشین وارد عمل شده و اقدام به تنظیم دمای موتور می‌ کند.

ترموستات ماشین چیست؟

ترموستات ماشین یکی از اجزای اصلی سیستم خنک کننده موتور است که از گرم شدن و سرد شدن بیش از حد موتور جلوگیری می‌ کند. سیستم خنک کننده موتور از مایع خنک کننده (ضد یخ) پر شده است و از طریق رادیاتور به یک حلقه متصل می‌ گردد. مایع خنک کننده از طریق موتور جریان پیدا کرده و وظیفه جذب گرما و ارسال آن به رادیاتور را بر عهده دارد. وظیفه ترموستات در واقع تنظیم دمای مایع خنک کننده میان موتور و رادیاتور است که نقش بسیار مهمی را در عملکرد بهینه و درست موتور انجام می دهد.

برخی عقیده دارند که ترموستات تنها در فصل سرد و برای بخاری خودرو باید مورد استفاده قرار گیرد که این تصور اشتباه است و این قطعه تنها برای فصل سرد نیست. ترموستات کار قطع و وصل کردن را به صورت اتوماتیک انجام می ‌دهد. زمانی که موتور خودرو سرد است این قطعه مکانیکی، مسیر ورودی آب به را دیاتور را بسته نگه می ‌دارد. آب مسیر بسته دور موتور را طی می ‌کند تا به دمای تعریف شده در ترموستات برسد. هنگامی که آب به دمای مناسب رسید، ترموستات ورودی آن را باز می‌کند و بعد از کم شدن حرارت، ترموستات عمل قطع و وصل کردن را مجددا تکرار می ‌کند تا درجه حرارت موتور در حد معمول خود باقی بماند.

سوالی که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید این است که ترموستات ماشین کجا قرار دارد و به چه اندازه می باشد؟ در پاسخ به این سوال رایج و پرتکرار باید گفت ترموستات قطعه ‌ای کوچک به اندازه کف دست می‌‌ باشد و مکان آن بین موتور و رادیاتور است.

دمای کارکرد معمولی یک موتور بین 90 الی 105 درجه سانتی گراد است. وظیفه ترموستات در خودروهای چینی کمک به گرم شدن سریع ‌تر موتور و حفظ دمای آن در حد نرمال و بالاتر از میزان حداقلی دما (90 درجه سانتی گراد) است.

نحوه کار ترموستات در ماشین های چینی

زمانی که مایع خنک کننده در موتور اتومبیل جریان پیدا می‌کند، گرمای اضافی آن را به خود جذب می‌ کند. این مایع کمی بعد از موتور خارج می‌شود و به سمت رادیاتور (جایی که گرمای اضافی از بین می‌رود) حرکت می‌کند. این مایع چند توقف در طول مسیر خود از طریق سیستم خنک کننده در خودروهای چینی انجام می دهد و سپس به موتور باز می ‌گردد.

ترموستات ماشین در اصل یک سوپاپ بین موتور و رادیاتور است که وقتی مایع خنک ‌کننده موتور خیلی داغ ‌شود، این سوپاپ باز می شود و به رادیاتور اجازه می ‌دهد تا خنک گردد. اما اگر مایع خنک کننده دچار افزایش دما نشود، ترموستات بسته خواهد ماند و به مایع اجازه می‌ دهد تا به گردش در داخل موتور و رادیاتور ادامه دهد.

چه زمانی ترموستات ماشین تشخیص می‌دهد که باید باز و یا بسته شود؟

ترموستات دارای یک نوع موم خاص است که به عنوان یک عامل منبسط کننده عمل نماید. هنگامی که گرما به دمای خاصی می ‌رسد، مایع خنک کننده موتور منبسط شده و موجب باز شدن دریچه می‌ شود. زمانی که گرما کاهش پیدا می ‌کند نیز این مایع منقبض می ‌شود و دریچه را به حالت بسته معمول خود باز می‌ گرداند. بنابراین ترموستات ماشین در تابستان موجب خنک شدن موتور و در زمستان نیز موجب گرم شدن آن می‌ شود که در هر دو حالت سعی دارد دمای عملکردی موتور را در حالت متعادل نگه دارد.

انواع ترموستات در خودروهای چینی

در خودروهای چینی، ترموستات دارای انواع مختلفی است که با توجه به نوع خودرو و میزان حساسیت آن به تغییرات دمایی انتخاب می ‌شود.

انواع ترموستات در خودروهای چینی شامل موارد زیر می‌ باشد:

 • ترموستات الکترومکانیکی

ترموستات الکترومکانیکی یکی از پرکاربردترین انواع ترموستات است که دارای دو نوع حسگر دما است. یک حسگر بر اساس انبساط مایع و دیگری بر اساس انبساط فلز و از طریق فرمان حسگر حرارتی موجب قطع شدن و یا وصل شدن مدار الکتریکی می ‌شود.

زمانی که دمای موتور از اندازه استاندارد خارج شود، این ترموستات مدار برقی دستگاه را قطع می‌ کند و زمانی که دما چندین درجه تغییر پیدا کرد، مجددا مدار را وصل کرده و دستگاه را راه اندازی می نماید. این نوع ترموستات ماشین دارای طول عمر بیشتری می باشد.

 • ترموستات الکترونیکی

ترموستات الکترونیکی نیز یکی دیگر از انواع رایج ترموستات اتومبیل است که حسگرهای دمایی آن سیگنال ‌های مربوط به تغییرات دمایی را از طریق جریان الکتریکی به یک رله مینیاتوری می ‌فرستد. این رله با توجه به سیگنال‌ های دریافتی از سوی حسگرها، سوپاپ‌ها را باز و یا بسته می ‌کند تا دمای موتور را متعادل نگه دارد.

 • ترموستات مومی

ترموستات مومی دارای یک موم حساس به دما است که در محفظه داخلی آن قرار می گیرد و با تغییرات دما به حالت منبسط و یا منقبض در می ‌آید. باز و یا بسته شدن سوپاپ ترموستات ماشین نیز به وضعیت این موم بستگی دارد و در زمان تغییرات دمایی شدید به سرعت وارد عمل می ‌شود.

 • ترموستات فانوسی

مدل فانوسی نیز یکی از انواع قدیمی ترموستات می باشد که امروزه دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و جای خود را به انواع مکانیکی و الکترومکانیکی داده است. ترموستات فانوسی در محفظه خود دارای الکل می باشد که انبساط و انقباض آن موجب باز و یا بسته شدن سوپاپ ترموستات می‌ شود. این نوع ترموستات از دقت بالا و کافی برخوردار نمی باشد و در زمان مناسب نیز نسبت به تغییرات دمایی واکنش نشان نمی ‌دهد. از این گذشته نیز وجود الکل در محفظه آن چندان ایمن نیست و به همین دلیل اکنون دیگر در هیچ اتومبیلی نصب نمی گردد.

اجزای تشکیل دهنده ترموستات در خودروهای چینی

اجزای ترموستات خودروهای چینی

ترموستات در ماشین های چینی، همان قطعه به ظاهر کوچک 5 سانتی ولی کاربردی است که برای انجام وظیفه خود که همانا کنترل دمای موتور اتومبیل است به اجزای مختلفی نیاز دارد.

اجزای ترموستات ماشین های چینی شامل موارد زیر می ‌شود:

 • سوپاپ
 • حلقه مسدود شونده
 • سیلندر باز شونده
 • فنر
 • سوپاپ فرعی

تمامی این قطعات در کنار یکدیگر موجب عملکرد صحیح و به موقع ترموستات می‌ شوند و نقص فنی در هر یک از آنها باعث ایجاد اختلال در عملکرد ترموستات خواهد شد. بنابراین همیشه باید از سالم بودن این قطعه بسیار مهم در اتومبیل خود اطمینان حاصل کنید و به طور مرتب آن را چک نمایید.

نشانه های خرابی ترموستات خودروهای چینی

همانطور که عنوان کردیم ترموستات ماشین یکی از قطعات داخلی مهم آن است که وظیفه متعادل سازی دمای موتور خودرو را بر عهده دارد. این قطعه نیز مانند سایر قطعات اتومبیل دچار فرسودگی و نقص فنی می ‌شود که خرابی آن دارای برخی نشانه‌ های مشخص است که با دانستن آنها می ‌توانید خیلی سریع متوجه وجود مشکل در ترموستات ماشین خود شوید.

بعضی از نشانه ‌های رایج خرابی ترموستات در اتومبیل های چینی شامل موارد زیر است:

 • عملکرد ضعیف موتور

یکی از علامت‌ های آشکار خرابی ترموستات، عملکرد ضعیف موتور است، زیرا اگر ترموستات به درستی کار نکند، موتور راهی برای خنک کردن خود ندارد. بنابراین هنگامی که ترموستات دچار مشکل باشد، متوجه افت عملکرد و ضعیف شدن موتور اتومبیل خود خواهید بود. افزایش مصرف سوخت نیز یکی از واضح ‌ترین نشانه‌ های خرابی سیستم خنک‌ کننده اتومبیل است.

 • گرم و سرد شدن بیش از حد موتور

ترموستات به عنوان یکی از قطعات اصلی که وظیفه کنترل دمای داخل موتور را بر عهده دارد، اگر به درستی کار نکند موجب خارج شدن سوپاپ آن از محدوده اصلی می‌ گردد. اگر سوپاپ ترموستات (در حالت باز) گیر کند، مایع خنک کننده به طور مداوم در موتور جریان پیدا می‌ کند که این امر می تواند موتور را از رسیدن به دمای کارکرد مطلوب خود باز دارد و قدرت آن را نیز کاهش دهد.

از طرفی دیگر اگر موتور اتومبیل بیش از حد گرم شود، موجب بسته شدن ترموستات خواهد شد و اجازه نمی ‌دهد که دمای بالای موتور توسط ترموستات پایین بیاید و در نهایت در رادیاتور خنک شود. در این وضعیت اصطلاحاً موتور اتومبیل جوش می ‌آورد و باعث گرم شدن بیش از حد می ‌شود که البته بسیار خطرناک است. در زمان جوش آوردن موتور و یا کاهش دمای بیش از حد موتور، اولین چیزی که باید چک کنید ترموستات ماشین است.

 • نوسان دمای موتور

یکی دیگر از علائم مرتبط با دما، نوسانات دمای موتور است. اگر متوجه شدید که دما دائماً از گرم به سرد (یا برعکس) تغییر پیدا می‌ کند، احتمالا به خراب بودن ترموستات مربوط می ‌شود. اگر ترموستات آن طور که باید باز و یا بسته نشود، مایع خنک کننده ‌ای که از موتور خارج می ‌شود دیگر قابل تنظیم نخواهد بود. تکرار این فرآیند سیستم را گیج می ‌کند و موجب نمایش دمای نادرست می ‌شود.

 • نشتی مایع خنک کننده

یکی دیگر از نشانه‌ های خرابی ترموستات ماشین مشاهده مایع نارنجی یا سبز رنگ در زیر ماشین است. زمانی که مایع خنک کننده موتور از سوپاپ خارج نشود، موجب آسیب رسیدن به شیلنگ ‌های اطراف و نشتی آنها خواهد شد. اگر نشتی مایع خنک کننده با هر یک از نشانه‌ های دیگر خرابی ترموستات همراه باشد، به احتمال زیاد این قطعه دچار آسیب شده و باید تعمیر شود.

 • صدا‌های عجیب از محفظه موتور

شنیدن صداهای عجیب از محفظه موتور می تواند از دلایل خرابی ترموستات باشد،  این صدا‌ها می ‌توانند از داخل رادیاتور، موتور یا حتی هر دو ایجاد شوند. این صدا‌های عجیب و غریب شبیه به صدای کوبیدن، جوشیدن یا غرغره، می ‌تواند نشان دهنده خرابی ترموستات و مشکلات زیادی در کنار آن باشد.

 • خرابی بخاری

اگر در محیط‌ های سرد زندگی می ‌کنید، به احتمال زیاد ترموستات به جای بسته شدن، باز می ‌ماند، این بدان معنی است که بخاری دیگر گرمایی ندارد و در این مواقع با خرابی بخاری مواجه خواهید شد.

به محض مشاهده هر یک از این نشانه‌ها، حتماً باید ترموستات خودرو را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید.

 • افزایش میزان مصرف سوخت ماشین

همان گونه که به آن اشاره شد جوش آوردن زود هنگام موتور ماشین و تغییرات پیوسته و مداوم درجه آمپر خودرو به شکل نامنظم می ‌تواند از جمله علائم خراب شدن ترموستات موتور ماشین باشد. علاوه بر موارد مذکور و همچنین نشت کردن آب یا مایع خنک کننده موجود در رادیاتور از روزنه ‌های مختلف خودرو، کاستی ‌های دیگری نظیر افزایش غیر عادی میزان مصرف سوخت نیز می ‌تواند به عنوان یکی از علائم خرابی ترموستات ماشین تلقی شود.

اگر ترموستات خودرو درست کار نکند، عملکرد موتور خودرو با اختلال‌ های متعدد مواجه شده و ضعیف خواهد شد. به همین علت برای جبران لازم است که سوخت بیشتری مصرف شود تا ضعف موتور خودرو به شکل نسبی پوشش داده شود. به این ترتیب میزان مصرف سوخت خودرو به شکل غیر عادی افزایش خواهد یافت. بنابراین اگر خودروی سواری شما بیش از حالت عادی سوخت مصرف کند، باید ترموستات خودرو را مورد بررسی قرار دهید.

آیا برداشتن ترموستات خودروهای چینی در تابستان درست است؟

زیان های حذف ترموستات در خودروهای چینی بسیار زیاد است و برداشتن ترموستات ماشین در تابستان به شدت اشتباه می باشد. یکی از مواردی که باید به آن توجه نمود این است که برخی از افراد در تابستان که دمای هوا نسبتاً بالا است، ترموستات موتور ماشین خود را به طور کلی از مدار خارج می کنند که این ممکن است برای خودرو مشکلاتی را ایجاد کند.

به نظر می رسد بهترین راهکار برای رانندگانی که شرایط آب و هوایی گرم تری را نسبت به سایرین تجربه می کنند، استفاده از ترموستات های با درجه حرارت پایین تر می باشد. این دسته از افراد می توانند از ترموستات های ۷۲ درجه استفاده نمایند که باعث می شود آب رادیاتور زودتر به مدار وارد شود.

برداشتن ترموستات ماشین در تابستان شدیدا مضر است و عوارض عدم استفاده از ترموستات روی ماشین خیلی هزینه آور می باشد. جدا نمودن و حذف ترموستات خودرو از سیستم خنک کننده موتور آن بیشتر در فصل تابستان انجام می ‌شود. یعنی در زمانی که دمای هوا بیش از اندازه بالا بوده و میزان حرارت آن موجب بالا رفتن دمای موتور خودرو می‌ شود. در چنین شرایطی نصب نکردن ترموستات ماشین موجب جاری شدن مداوم مایع خنک کننده در مجاری موتور می شود. با این حال کسانی که به طور مداوم با خودرو و مشکلات مختلف آن سر و کار دارند انجام چنین کاری را اصلاً توصیه نمی ‌کنند.

مشکلات یکسره کردن ترموستات

 • آسیب دیدن قطعات داخلی موتور خودرو
 • پایین یا بالا رفتن دمای موتور
 • کاهش راندمان موتور
 • تاب برداشتن سرسیلندر
 • خنک شدن ناگهانی موتور
 • فرسایش قطعات موتور

مشکلات نصب ترموستات با دمای پایین

کارخانه سازنده خودرو دمای مشخصی را برای ترموستات در نظر می ‌گیرد و هنگام تعویض نیز باید ترموستات با دمای مشخص شده را نصب کنید. در غیر این صورت موتور سریع ‌تر از حد معمول گرم می ‌شود ولی به دمای مورد نیاز خود نخواهد رسید.

مشکلات نصب ترموستات با دمای پایین بر روی موتور خودرو شامل این موارد هستند:

 • افزایش مصرف سوخت
 • مصرف بالای روغن و پایین آمدن غلظت آن
 • استهلاک سریع سیلندرها و پیستون‌ ها
 • فرسودگی سریع قطعات خودرو

نحوه چک کردن ترموستات ماشین های چینی

چک کردن ترموستات خودروهای چینی

چک کردن سلامت ترموستات ماشین کار سخت و پیچیده‌ ای نیست و هر شخصی می‌ تواند به تنهایی این کار را انجام دهد. برای بررسی وضعیت ترموستات، باید ابتدا موتور اتومبیل را روشن نمایید و اجازه دهید تا یک یا دو دقیقه در همان حالت روشن بماند. پس از آن درپوش رادیاتور را بردارید و به داخل آن نگاه کنید تا ببینید آیا مایع خنک کننده در جریان است یا خیر. در این مرحله، موتور نباید آنقدر داغ شود که نیازی به مایع خنک‌ کننده داشته باشد. بنابراین اگر مایع خنک کننده را مشاهده کردید، احتمالا دریچه باز مانده است.

احتمال دیگری که وجود دارد این است که دریچه بسته شده باشد. برای بررسی این موضوع اجازه دهید موتور کمی گرم شود تا به دمای عملیاتی مطلوب خود برسد. سپس چک کنید که آیا مایع خنک کننده در موتور خودرو در جریان است یا خیر. اگر مایع خنک کننده را مشاهده نکردید باید میزان آن با مقدار نمایش داده شده بر روی صفحه کیلومتر ماشین مطابقت داشته باشد که در غیر این صورت باید به عدم عملکرد صحیح ترموستات ماشین خود شک نمایید.

تعمیر ترموستات خودروهای چینی

درجه حرارت ترموستات خودرو در کارخانه سازنده تعریف می گردد. هنگامی که درجه حرارت مشخص شده به هم بریزد باید ترموستات خودرو را تعویض نمایید. ترموستات خودرو یک قطعه مصرفی است و نمی ‌توان را تعمیر کرد. قبل از خرید ترموستات حتماً به درجه حرارت آن که توسط کارخانه سازنده خودرو برای آن مشخص کرده دقت کنید و سپس نسبت به خرید آن از فروشگاه معتبر لوازم یدکی خودروهای چینی اقدام نمایید.

برای این کار می‌ توانید از دفترچه راهنمای خودرو یا تعمیرگاه مجاز کمک بگیرید. اگر ترموستات نتواند حرارت موتور را تنظیم کند و دمای آن بیش از حد بالا رود سبب جوش آورد خودرو، سوختن واشر سرسیلندر و بروز آسیب‌ های جدی به موتور خودرو می‌ شود. بالا رفتن دما با روشن شدن چراغ‌ های هشدار آمپر و چک، هشدار داده می ‌شود که بهتر است این هشدارها را جدی بگیرید تا موتور خودرو سالم بماند.