شمع و وایر خودرو را به موقع تعویض کنید

رسیدگی به موقع به بخش‌ های مختلف خودرو باعث می‌ شود تا اتومبیل شما عمر مفید طولانی‌ تری داشته باشد و در زمان کار عملکرد بهتری از خود نشان دهد. از قسمت‌ های بسیار مهم در هر خودرو شمع و وایر می‌ باشند. شمع و وایر خودرو تاثیر زیادی روی عملکرد اتومبیل‌ ها دارند و از آنجایی که قیمت این محصولات چندان بالا نیست، بهتر است که روند تعویض به موقع آنها را حتماً در زمان مناسب تهیه کنید. تعویض نکردن به موقع شمع و وایر باعث بروز مشکل در عملکرد فنی و افزایش مصرف سوخت می‌ شود. از همین‌رو متخصصین ما پیشنهاد می‌ دهند که حتماً قبل از خراب شدن کامل شمع و وایر نسبت به تعویض این قسمت‌ ها اقدام کنید تا علاوه بر بهبود عملکرد خودرو خود بتوانید از مصرف بیش از حد سوخت نیز جلوگیری نمایید. در ادامه این مطلب ما بیشتر در خصوص اینکه چرا باید شمع و وایر خودرو را به موقع تعویض کنید و وظیفه هر کدام از این قسمت‌ ها چیست صحبت می‌ کنیم و نکات مهمی را با شما در میان خواهیم گذاشت.

شمع خودرو چیست؟

اتومبیل‌ ها برای حرکت و تأمین نیروی محرکه مورد نیاز خود مخلوطی از هوا و بنزین را درون محفظه سیلندر می‌ سوزاند. در این میان وظیفه شمع خودرو ایجاد جرقه و اشتعال مخلوط هوا و بنزین است. در پایین‌ ترین قسمت شمع الکترودهایی وجود دارد که وقتی برق از طریق کویل به شمع‌ ها می‌ رسد، الکتریسیته در این دو قسمت جمع شده و جرقه کوچکی تشکیل می‌ گردد. از آن جایی که هوا و بنزین در سیلندر تحت فشار هستند، این جرقه باعث ایجاد انفجار می‌ شود و همین روند انرژی مورد نیاز برای حرکت پیستون به سمت بالا و پایین را تامین می‌ کند. در نظر داشته باشید که این عملیات جرقه زنی و انفجار به صورت چند بار در هر ثانیه انجام می‌ شود. به همین دلیل است که بعد از مدتی کارایی شمع‌ها نمی توانند به عملکرد درست خود ادامه دهند و در صورتی که شمع خودرو به موقع تعویض نشود، شاهد این خواهید بود که عملکرد فنی و مصرف سوخت خودرو شما دچار مشکل شده است. از سوی دیگر سالم بودن شمع‌ ها به ایجاد جرقه درست و به موقع منجر می‌ شود که کمک می‌ کند مخلوط هوا و بنزین به بهترین شکل مشتعل شده و تمامی انرژی مورد نیاز برای حرکت پیستون‌ ها و در نتیجه خودرو را آزاد کند. در چنین شرایطی قدرت موتور در بهترین حالت خود قرار دارد و فشار بیش از اندازه برای دستیابی به سرعت خاص به خودرو وارد نمی‌ گردد.

زمان مناسب تعویض شمع خودرو

در بخش قبلی گفتیم که الکترودهای شمع بعد از اینکه مدت طولانی روند جرقه زنی را طی کردند، ممکن است کارآیی خود را از دست بدهند و دیگر نتوانند در زمان فشرده سازی هوا و بنزین، شروع کننده عملیات احتراق باشند. از سوی دیگر انفجارهای پیاپی در پیستون و سیلندر خودرو باعث می‌ شود تا مواد اضافه زیادی به سوزن و روی الکترودهای شمع رسوب کنند، در ضمن امکان شکستن چینی‌ های روی شمع نیز وجود دارد. در صورت بروز هر کدام از اتفاقات گفته شده باید شمع خودرو تعویض گردد تا دوباره شاهد عملکرد خوب اتومبیل خود باشید. از آنجایی که شمع خودرو در محل قابل دید نصب نمی‌ شود، بهتر است برای تشخیص درست زمان تعویض این قطعات به نشانه‌ های دیگری توجه کنید. در ادامه نگاهی به نشانه‌ های خرابی شمع می‌اندازیم:

  • کاهش قدرت موتور
  • افزایش مصرف سوخت
  • بد استارت خوردن اتومبیل
  • کار نکردن یکی از سیلندرها

در بازار نمونه‌های مختلفی از شمع خودرو وجود دارد که هر کدام از آنها دارای عمر متفاوتی هستند. اما به طور کلی می‌ توان گفت برخی شمع‌ ها حدود ۵۰ هزار کیلومتر و نمونه‌ های دیگر دارای عمر مفید ۹۰ هزار کیلومتر یا حتی بالاتر می‌ باشند. البته در نظر داشته باشید در برخی موارد می‌ توان با سرویس دهی شمع‌ ها روند عملکرد آنها را بهبود بخشید. به این صورت که اگر فاصله دو سر الکترود شمع بالا بروند، ممکن است دیگر جرقه‌ ای تشکیل نگردد و از همین رو با استفاده از آچار به نام فیلر این فاصله را مجدداً تنظیم می‌ کنند. در ضمن در بسیاری از موارد برای زدودن مواد زائد از روی شمع در بازه‌ های ۲۰ کیلومتری یا بیشتر اقدام به تمیز کردن و سرویس دهی شمع خودرو می‌شود.

وایر خودرو چیست؟

وایر یا وایر شمع خودرو به سیمی گفته می‌ شود که وظیفه انتقال الکتریسیته از باتری و کویل به شمع‌ ها را برعهده دارد. از آنجایی که خودروهای بنزینی مدرن با کمک الکتریسیته کار می‌ کنند، وایر شمع قطعه بسیار مهم و حیاتی در خودرو می‌ باشد. یکی از وظایف اصلی وایر در خودروها در زمان روشن شدن اتومبیل به چشم می‌ آید. به این صورت که وقتی سوئیچ اتومبیل خود را می‌ چرخاند و یا را فعال می‌ کنید الکتریسیته باید از کویل به شمع‌ ها برسد تا عملیات احتراق شروع گردد. انتقال الکتریسیته در این قسمت به وسیله وایر انجام می‌ شود. به مرور زمان و بعد از کار کردن در طولانی مدت سیستم‌ های الکتریکی داخل خودرو و به خصوص وایر شمع دچار فرسودگی می‌ شود و ممکن است مشاهده کنید که عملکرد قبلی خود را از دست می دهد. در چنین شرایطی حتماً باید این قسمت ها را تعویض کنید تا به راحتی پس از بروز مشکلات مربوط به شمع و وایر خودرو جلوگیری کرده باشید.

زمان مناسب تعویض وایر خودرو

به طور متوسط گفته می‌ شود که وایر شمع توانایی کارکردن تا 100 هزار کیلومتر را دارد. از سوی دیگر ممکن است در بازار و بین تعمیرکاران مختلف بشنوید که به ازای دو بار تعویض شمع خودرو باید یک بار با این قطعات را تعویض نمایید. اما نکته بسیار مهمی که باید در این میان حتما مد نظر قرار دهید این است که در شرایط خاص ممکن است فشار بیشتری به وایر خودرو وارد شود یا تحت عوامل فیزیکی مختلف این قسمت‌ ها آسیب ببینند. از سوی دیگر چکمه‌ های لاستیکی جایگذاری شده در انتهای وایر که به شمع‌ ها متصل می‌ شوند در معرض فرسودگی و خرابی هستند. از همین رو بهتر از وایر شمع‌ ها را در دوره‌ های زمانی مختلف مورد بازبینی و بررسی قرار دهیم تا در صورتی که هر گونه مشکلی دارند، آن را برطرف نمایید. در نظر داشته باشید که عدم تعویض به موقع وایر نیز باعث بروز مشکلات مختلفی در خودرو می‌ شود. این مشکلات با خود نشانه‌ هایی را در پی دارند که شناخت آنها کمک می‌ کند زمان مناسب تعویض وایر را بتوانید تشخیص دهید که عبارتند از:

  • بالا رفتن مصرف سوخت
  • استارت نخوردن موتور
  • لرزش بالای موتور در زمان خاموش شدن
  • خام سوزی بنزین موتور در شرایط عادی