دلایل جوش آوردن خودرو

جوش آوردن خودرو

با رسیدن فصل تابستان یکی از مشکلات اصلی که ممکن است در خودروها ایجاد شود، جوش آوردن خودرو است. جوش آوردن خودرو می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود و می تواند در صورت کنترل نکردن آن، آسیب زیادی به خودرو وارد شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی دلیل جوش آوردن ماشین بپردازیم و به شما توضیح دهیم که باید در هنگام جوش آوردن ماشین چه کنیم؟ پس پیشنهاد می کنیم این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید.

دلایل اصلی جوش آوردن خودرو:

1- اختلال در سیستم خنک کننده خودرو
یکی از اصلی ترین دلیل جوش آوردن پراید، اختلال در سیستم خنک کننده ی خودرو می باشد. معمولاً هنگامی که خودرو پس از داغ شدن، سریعاً جوش بیاورد، یکی از علل اصلی آن می تواند اختلال و خرابی سیستم خنک کننده ی خودرو باشد. در صورتی که در اولین مرحله متوجه چنین مشکلی شدید باید سریعاً به تعمیرگاه مراجعه کنید و به رفع این اختلال بپردازید.

2- نشتی در سیستم خنک‌کننده ی اتومبیل
یکی دیگر از شایع‌ترین علت جوش آوردن پژو 405 و علت جوش آوردن 206، نشتی در سیستم خنک‌کننده ی خودرو می باشد. در صورتی که رادیاتور، پمپ آب، شلنگ‌ها، واشر سرسیلندر و یا هوزینگ ترموستات ماشین شما دچار نشتی شده باشد، موتور خودروی شما به خوبی خنک نخواهد شد و این موضوع موجب جوش آوردن خودروی شما می‌شود.

3- استفاده ازمایع خنک‌کننده ی نامناسب
حال ممکن است با بررسی خودرو متوجه شوید که هیچ نشتی در خودروی شما وجود نداشته باشد. در این حالت سومین علتی که می تواند موجب جوش آوردن خودروی شما شود، استفاده از مایع خنک‌کننده (ضدجوش) نامناسب است. گاهی اوقات نیز ممکن است از مایع خنک‌کننده مناسبی برای موتور خودروی خود استفاده کرده باشید اما نسبت آب به مایع‌خنک‌کننده را رعایت نکرده باشید.

4- انسداد شلنگ‌های اصلی خودرو
گاهی اوقات انسداد شلنگ های اصلی خودرو به وسیله ی ذرات ریز و یا گرد و خاک می تواند مانع از گردش خنک‌کننده در موتور خودرو شود. برای برطرف کردن این مشکل شما می توانید به تصفیه و تمیز کردن شلنگ ها و سپس پر کردن مجدد مخزن خنک‌کننده ی خودرو بپردازید.

5- شکستگی پمپ آب خودرو
همانطور که می دانید وظیفه پمپ آب خودرو، رساندن و به گردش درآوردن مایع خنک‌کننده در موتور خودرو می باشد. هرگونه اختلال در پمپ آب خودرو می‌تواند موجب جوش آوردن خودرو گردد. گاهی اوقات نشتی و شکستگی و انسداد پمپ آب خودرو می تواند موجب جوش آوردن خودروی شما شود.

6- خرابی ترموستات اتومبیل
وظیفه ترموستات اتومبیل، حفظ دمای خودرو و تنظیم میزان مایع خنک کننده ی وارد شده به موتور می باشد. در صورتی که ترموستات اتومبیل آسیب ببیند، موتور ماشین نمی‌تواند دمای خود را کنترل کند و در نهایت تناسب میزان خنک‌کننده درون موتور ماشین به هم می‌ریزد و خودرو بیش از حد داغ می‌شود و در نهایت جوش می آورد.

7- کاهش میزان روغن موتور خودرو
شاید برایتان عجیب باشد اما وظیفه روغن موتور تنها نرم و روان کردن حرکت قطعات موتور نمی باشد. روغن موتور می تواند تاثیر زیادی بر روی طریقه ی خارج شدن حرارت موتور داشته باشد. در صورتی که روغن موتور شما در سطح کافی نباشد، دمای موتور خودرو افزایش پیدا می‌کند و در نهایت موجب جوش آوردن خودرو می شود.

8- اختلال در فن رادیاتور خودرو
فن خودرو یکی از مهم ترین قسمت ها برای کاهش دمای اتومبیل می باشد. گاهی اوقات ممکن است فن ماشین شما به علل مختلفی دچار مشکل شده باشد. در صورتی که فن رادیاتور روشن نشود و یا شدت چرخش آن دچار اختلال شده باشد، دمای خودرو بالا می‌رود و جوش می‌آورد. فن‌های رادیاتور معمولا الکتریکی هستند؛ بنابراین ممکن است کشف علت مشکل آن کمی دشوار باشد. در این مورد نیز توصیه می‌شود خودروی خود را به یک تعمیرکار خبره بسپارید.

هنگام جوش آوردن ماشین چه باید کرد؟

1. کولر خودرو را خاموش کنید و پنجره‌های خودرو را باز کنید.
در اولین مرحله برای کاهش دمای اتومبیل شما باید کولر خودرو را خاموش کرده و سپس پنجره های خودرو را باز کنید. شاید بپرسید چرا باید کولر خودرو را خاموش کنیم؟ در جواب باید بگوییم این کار موجب کاهش فشار روی موتور می‌شود و به سریع‌تر خنک شدن موتور خودرو کمک زیادی می‌کند. همچنین سعی کنید اتومبیل را در کنار خیابان متوقف کنید و بلافاصله کاپوت خودرو را بالا بزنید تا موتور سریع‌تر خنک شود.

2. بخاری خودرو را روشن کنید.
شاید این موضوع برایتان عجیب باشد اما شما می توانید با روشن کردن بخاری، گرمای موتور را به قسمت سرنشینان منتقل کنید و به خنک شدن موتور کمک نمایید.

3. در صورت امکان دنده خودرو را خلاص کنید و کمی گاز بدهید.
این کار موجب افزایش سرعت پمپ آب و فن رادیاتور می‌شود و هوا و مایعات بیشتری وارد رادیاتور خودرو می‌شوند. افزایش هوا و مایعات در گردش موتور در نهایت موجب خنک شدن آن می‌شود و در نتیجه از جوش آوردن خودرو شما جلوگیری می کند.

4. سعی کنید حتی الامکان از ترمز کمتر استفاده کنید.
در صورتی که در ترافیک دمای موتور اتومبیل شما افزایش داد، بهتر است به جای توقف کامل خودرو، بسیار آهسته تر به حرکت خود ادامه دهید و از ترمز کمتری استفاده نمایید. ترمز موجب افزایش بار موتور و در نتیجه باعث جوش آوردن خودرو می‌شود.

5. در اولین فرصت خودرو را متوقف کنید.
اگر دمای اتومبیل شما به صورتی غیرطبیعی افزایش پیدا کرد، سعی کنید در اولین فرصت خودرو را متوقف نمایید اما آن را به هیچ وجه خاموش نکنید.

6. آب رادیاتور خودرو را بررسی کنید.
توجه داشته باشید در صورتی که خودروی شما جوش آورده باشد، بلافاصله درب رادیاتور را باز نکنید چون ممکن است آب جوش با شدت به بیرون پاشیده شود. در صورتی که باید آب به موتور اضافه کنید پس از خنک شدن موتور، در حالی که خودرو روشن است و روی حالت خلاص قرار دارد به آن آب اضافه کنید.

7. مخزن مایع خنک‌کننده خودرو را پر کنید.
میزان مایع خنک‌کننده خودروی خود را بررسی کنید و در صورت نیاز مخزن آن را پر کنید تا دمای اتومبیل شما کاهش پیدا کند.