بیشتر شدن عمر مفید خودرو

بیشتر شدن عمر خودرو

در شرایط اقتصادی کنونی و بالا بودن قیمت لوازم یدکی، خرید خودرو و تعویض قطعات خودرو امری بسیار هزینه بر است پس برای جلوگیری از هزینه های اضافی می بایست اقداماتی برای افزایش عمر مفید خودروها انجام داد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با این اقدامات آشنا کنیم.

1- توجه به سرویس‌های دوره‌ای خودرو

یکی از مهم ترین اقدامات برای افزایش طول عمر قطعات خودرو و جلوگیری از هزینه های اضافی، توجه به سرویس های دوره ای است. سرویس های دوره ای خودرو شامل این موارد می باشد:

تعویض روغن موتور و خرید روغن موتور با کیفیت

یکی از مهم ترین اقدامات در سرویس های دوره ای خودرو، تعویض به موقع روغن موتور و استفاده از یک روغن موتور استاندارد است. عدم استفاده از روغن موتور با کیفیت و بی‌توجهی به تعویض به‌موقع روغن، می‌تواند به سرعت خودروی شما را فرسوده کنید.

بهترین زمان برای تعویض روغن موتور، 6 ماه به 6 ماه می باشد. رعایت این بازه زمانی و استفاده از روغن باکیفیت تا حدود زیادی عمر مفید موتور خودرو را افزایش می‌دهد.

تعویض به موقع روغن گیربکس و واسکازین

دومین اقدام مهم برای افزایش طول عمر خودرو، تعویض به موقع روغن گیربکس و واسکازین می باشد. گرچه در سرویس‌های دوره‌ای خودروهای دنده‌ای، تعمیرکاران سطح واسکازین خودرو را چک می‌کنند اما شما باید برای پیشگیری از کاهش روانکاری واسکازین و افزایش عمر مفید خودرو به ازای هر 30 تا 40 هزار کیلومتر کارکرد یا هر دو سال یکبار، واسکازین گیربکس را تعویض نمایید.

همچنین در رابطه با خودروهای اتوماتیک نیز باید گفت، بهترین زمان برای تعویض روغن گیربکس در خودروهای صفر در کارکرد 30 تا 40 هزار کیلومتر و برای خودروهای دست دوم به ازای هر 20 هزار کیلومتر می باشد.

تعویض به موقع تسمه تایم

تسمه تایم یکی از مهم ترین قسمت های خودرو است که در صورت آسیب دیدن و پاره شدن در سرعت‌های بالا، خسارات زیادی را برای شما به وجود می آورد. از این رو ما به شما توصیه می‌کنیم زمان تعویض تسمه تایم را جدی بگیرید. به‌طور متوسط بعد از هر 60 تا 80 هزار کیلومتر کارکرد، باید نسبت به تعویض تسمه تایم اقدام شود.

سایر موارد سرویس‌ها برای افزایش طول عمر خودرو:
توجه داشته باشید خرابی تمامی قسمت های خودرو حتی کوچک ترین قطعات خودرو می تواند تاثیر زیادی در طول عمر خودروی شما داشته باشد. برای مثال اختلال در شمع و وایرها در کارکرد موتور و افزایش میزان مصرف سوخت تاثیر زیادی دارد پس برای افزایش عمر مفید ماشینتان حتما نسبت به تعویض آن‌ها در زمان مقرر اقدام نمایید.

همچنین توجه داشته باشید سیستم ترمز، باتری، تصفیه بنزین، شلنگ‌ها و… لوازمی هستند که باید در بازه‌های زمانی میان‌مدت چک شوند و درصورت هرگونه اختلال سریعا تعویض شوند.

2- چکاپ به موقع سیستم برق خودرو

یکی از حساس ترین قسمت های خودرو، سیستم برق خودرو است. برای افزایش طول عمر سیستم برق خودرو لازم است تا این موارد را رعایت کنید:

 • توسط سیستم‌های صوتی پرقدرت ماشین به سیستم برق خودرو فشار وارد نکنید؛ زیرا این موضوع موجب آسیب رسیدن به دینام و باتری خودرو می‌شود و همچنین منجر به مستهلک‌ شدن سیستم سیم‌کشی خودرو خواهد شد.
 • بهتر است هرچندوقت یکبار روکش سیم‌های سیستم برق و میزان آب باتری خودرو را چک کنید.
 • به هیچ عنوان در هنگام روشن بودن خودرو، سرباتری‌ها را جدا نکنید؛ زیرا این موضوع موجب آسیب زدن به دینام و ECU خودرو می گردد.
 • در صورت شست‌وشوی قطعات موتوری، پیش از روشن کردن خودرو تمام سوکت‌ها، شمع و وایرها را به خوبی خشک کنید.

3- چکاپ سیستم خنک‌کننده موتور خودرو

سیستم خنک‌کننده خودرو یکی از اساسی ترین نقش ها را در موتور خودرو ایفا می‌کند. اجزای اصلی سیستم خنک کننده ی خودر‏و شامل: رادیاتور، فن، پمپ آب، ترموستات و مایع ضدیخ می باشد که عملکرد این اجزا باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

انجام چکاپ های مرتب برای پیدا کردن آسیب این قطعات یکی از مهم ترین اقداماتی است که شما برای افزایش طول عمر خودرویتان باید انجام دهید.

4- بررسی سیستم کولر و تهویه مطبوع

برای جلوگیری از ته‌نشین شدن گاز و مایع خنک کننده و رسوب کردن آن در مجاری سیستم کولر خودرو حتی در هوای سرد و جلوگیری از کاهش عمر مفید خودرو و سیستم کولر آن باید هر ماه یک بار کولر خودرو را روشن کرده و اجازه دهید کولر خودرو به مدت ۵ دقیقه کار کند.

بیشتر شدن عمر ماشین

5- توجه به لاستیک‌ خودرو

لاستیک ها یکی از لوازم یدکی ماشین‌های چینی بسیار مهمی هستند که تاثیر بسیار زیادی در افزایش کارکرد و عمر خودروی شما دارا می باشند. بالانس بودن چرخ‌ها و سلامت لاستیک‌ها علاوه بر افزایش تسلط بر جاده مانع از ایجاد فشار بیش از حد روی جلوبندی خودرو می‌شود. در رابطه با لاستیک خودرو باید به این عوامل توجه داشته باشید:

 • به طور مرتب میزان عاج لاستیک ها را چک کنید.
 • هر سه ماه یکبار قطعات لوازم یدکی خودرو چینی شامل: جلوبندی، سیستم فرمان و سیستم تعلیق خودرو را بررسی نمایید.
 • هر سه تا شش ماه یکبار تمام چرخ‌های خودرو را بالانس کنید تا فشار کمتری به جلوبندی خودرو وارد شود.
 • هر هفته برای جلوگیری از ناهماهنگی بین چرخ‌ ها و ترک نخوردن لاستیک، باد لاستیک را تنظیم کنید.
 • برای افزایش عمر لاستیک‌ها، آن‌ها را با مواد شوینده مناسب بشویید.
 • هرگز از رینگ‌های غیراستاندارد و سنگین که باعث وارد شدن ضربه به جلوبندی خودرو می‌شوند استفاده نکنید.

6- توجه به هشدارهای خودرو

گاهی اوقات پیش می آید که چراغ اخطار اتومبیل روشن می شود و ما به آن توجه زیادی نمی کنیم. اما باید به حرکت عقربه‌های درجه دمای موتور، فشار روغن یا چراغ چک توجه ویژه ای داشته باشید و در زمان هشدار هرکدام، به سادگی از کنار آن‌ها عبور نکنید.

7- استفاده از قطعات یدکی اورجینال

هر ارزانی ای بی حکمت نیست. گاهی اوقات برای تعویض قطعات اصلی خودرو به دنبال یک تعمیرگاه کم هزینه می گردیم اما باید گفت این یک اقدام کاملا اشتباه است زیرا تعمیرگاه های ارزان قیمت از قطعات غیر اورجینال استفاده می کنند. به شما پیشنهاد می کنیم همواره از لوازم یدکی اورجینال استفاده کنید؛ زیرا این مسئله در نهایت باعث افزایش دوام خودرو خواهد شد. شاید به‌ظاهر استفاده از قطعات یدکی فرعی و ارزان، مقرون‌به‌صرفه باشد، اما در صورت بروز مشکلات ناشی از استفاده از کالای نامرغوب با ضررهای زیادی روبرو خواهید شد.

8- استفاده از بنزین مرغوب

یکی دیگر از علل کاهش عمر موتور خودرو، استفاده از بنزین نا مرغوب است. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم حتماً برای سوخت ماشینتان از بنزین مرغوب استفاده کنید.

پیشنهاد می شود خودروهایی که مجهز به سیستم‌های توربوشارژر یا سوپرشارژر هستند و همچنین خودروهایی که موتور با تراکم بالا دارند باید از بنزین با اکتان بالا استفاده کنند. بنابراین برای این دسته از خودروها استفاده از بنزین سوپر یا بنزین معمولی با مکمل‌های اکتان معتبر منجر به افزایش طول عمر خودرو خواهد شد.

در مورد خودروهای دوگانه سوز هم توصیه می‌شود برای افزایش طول عمر خودرو به ازای هر دو بار رانندگی با حالت گازسوز، خودرو یک باک بنزین بسوزاند. علت این است که دمای احتراق CNG بسیار بالا است و از طرفی به‌دلیل غیرچرب بودن آن، استهلاک خودرو در طولانی مدت افزایش می‌یابد.

9- تغییر عادات رانندگی

یکی از مهم ترین عوامل در افزایش طول عمر مفید اتومبیل ها، تغییر عادات غلط در رانندگی با خودرو است. در صورتی که رانندگی شما به گونه ای باشد که به موتور خودروی شما فشار بیشتری وارد شود طبیعتاً عمر آن کمتر خواهد شد.

شتاب‌گیری و ترمزگیری‌های مداوم و تعویض دنده در دور موتور بالا، رانندگی با حداکثر سرعت به مدت زیاد و یدک کشیدن بارهای سنگین همگی در کاهش عمر موتور و استهلاک خودرو بسیار موثر می باشند.

10- شست‌وشوی زود به زود خودرو

شست‌وشوی زود به زود قطعات خارجی و داخلی خودرو یکی از راهکارها برای افزایش طول عمر مفید خودروها می باشد. در شست و شوی خودرو باید به این عوامل توجه نمود:

 • توجه به رنگ خودرو زیرا شست و شوی مداوم خودرو با مواد شوینده می‌تواند به مرور زمان منجر به کدر شدن رنگ خودرو شود.
 • توجه به عدم پوسیدگی بدنه خودرو و قطعات فلزی خودرو دلیل شستن بدنه و زیربندی خودرو.