اهمیت تعویض به موقع روغن موتور

اهمیت تعویض به موقع روغن موتور

یک خودرو برای کارکرد بهتر و افزایش طول عمر مفید موتور خودرو به سرویس قطعات و رسیدگی احتیاج دارد.یکی از مهم ترین کارها در سرویس خودور، تعویض به موقع روغن موتور می باشد.
تعویض روغن موتور باید در مناسب ترین وقت و به بهترین شکل ممکن انجام شود و همچنین از مراکز معتبر فروش خریداری گردد. زیرا در غیر این صورت خودرو آسیب جدی خواهد دید و خسارات جبران ناپذیری را نیز به خودرو وارد می کند.

روغن موتور در خودرو چه وظایفی را انجام می دهد؟

در رابطه با نقش روغن موتور در خودرو این را باید گفت که روغن موتور به کارکرد بهتر موتور ماشین و روان شدن حرکات قطعات خودرو کمک می کند. این موضوعات می تواند در نتیجه به حفظ کارکرد و افزایش طول عمر ماشین کمک زیادی کند.
از سایر وظایف روغن موتور استاندارد در خودروها و به خصوص در خودروهای چینی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •  جلوگیری از تماس بین قطعات فلزی در اتومبیل و جلوگیری از سایش آن ها
 •  افزایش عمر مفید موتور خودرو
 •  روان‌کاری قسمت های مختلف اتومبیل برای کارکرد بهتر همچون یاتاقان و میل لنگ
 •  خنک سازی موتور ماشین های چینی
 •  تصفیه نمودن تمامی آلودگی های موجود در محیط موتور اتومبیل

در نبود روغن موتور چه مشکلاتی برای خودرو ایجاد می شود؟

در صورت عدم استفاده از روغن موتور در ماشین های موفق و جدید چینی و استفاده نکردن به موقع از روغن موتور اصل و با کیفیت به اندازه کافی، اتومبیل پس از مدت کوتاهی دچار آسیب شدید می شود. همچنین استفاده از روغن موتور بی کیفیت و نامناسب با نوع موتور برای خودرو، موجب اصطکاک بالای قطعات، انبار شدن و ته نشین شدن آلودگی های محیط موتور و در نتیجه موجب بروز مشکلات و خرابی های جدی در موتور خودرو و همچنین سایر قطعات تشکیل دهنده خودرو می شود.

چرا باید به تعویض روغن موتور خودرو بپردازیم؟

در قسمت بالا به اهمیت وجود روغن موتور در موتور اتومبیل اشاره کردیم و گفتیم که چرا باید در موتور خودرو از روغن موتور استفاده نمود. حال شاید برای شما این سوال پیش آید که چرا باید روغن موتور خودرو را هرچند وقت یک بار تعویض نمود؟ در صورت تعویض نکردن به موقع روغن موتور خودرو چه مشکلاتی پیش خواهد آمد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی این دلایل بپردازیم:

 1.  کاهش سطح روغن موتور اتومبیل
  کاهش سطح روغن موتور می تواند به علل گوناگونی همچون؛ روغن سوزی، نشت روغن به بیرون از مخزن، چکه کردن و … اتفاق بیفتد. کاهش سطح روغن موتور موجب افزایش سطح اصطکاک بین قطعات، کاهش قدرت موتور، کاهش کارکرد خودرو و … می شود و به موتور خودرو آسیب جدی وارد خواهد کرد. از این رو به شما توصیه می کنیم سطح روغن موتور خودرو را به صورت مداوم چک کنید تا از این موارد بتوانید جلوگیری نمایید.
 2.  کاهش کیفیت روغن موتور اتومبیل
  کاهش کیفیت و کارآیی روغن موتور اکثر مواقع به علت اکسیده شدن روغن موتور و از بین رفتن خواص مواد افزودنی در اتومبیل جک جی5 ایجاد می شود. این موارد می تواند به دلایل گوناگونی همچون؛ تجزیه حرارتی، نفوذ آب در محفظه روغن و استفاده از سوخت بی کیفیت ایجاد شود. برای جلوگیری از این مورد به شما توصیه می کنیم، پیش از کاهش سطح روغن موتور و روشن شدن چراغ اخطار تعویض اقدام به تعویض روغن موتور نمایید تا موتور اتومبیل شما سالم و تمیز بماند.
 3.  کثیف شدن و سیاه شدن روغن موتور اتومبیل
  یکی دیگر از دلایل تعویض روغن موتور کثیف شدن و سیاه شدن روغن موتور می باشد. این موضوع می تواند موجب کاهش کارکرد و قدرت موتور خودروی جک اس5 شود که به علت تمیز کردن اجزای داخلی موتور و بی کیفیت بودن فیلتر روغن پیش می آید. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موتور خودرو به علت کثیف شدن روغن موتور اتومبیل، تعویض به موقع روغن و همچنین تعویض فیلتر روغن را به شما توصیه می کنیم.

اهمیت تعویض به موقع روغن موتور:

در قسمت های بالاتر تمامی نکات را در رابطه با روغن موتور توضیح دادیم و گفتیم که تعویض به موقع روغن موتور خودروی لیفان 620 چقدر اهمیت دارد. حال با وجود تمام مشکلاتی که ممکن است بر اثر تعویض نکردن به موقع روغن موتور پیش آید باز هم برخی افراد تا زمانی که چراغ هشدار تعویض روغن موتور روشن نشود و یا سطح روغن موتور کاهش نیابد اقدام به تعویض روغن موتور نخواهند کرد. این موضوع می تواند در دراز مدت به افت کیفیت و عملکرد قطعات و موتور خودرو بینجامد.

چگونه بفهمیم زمان تعویض روغن موتور خودرو فرا رسیده است؟

همانطور که بارها گفتیم، روغن موتور یکی از بخش های مهم در موتور خودروهای لیفان ایکس 20 می‌باشد، بدون وجود این ماده موتور خودرو نمی تواند کار کند و در صورت کارکرد آسیب جدی خواهد دید.

وظیفه اصلی روغن موتور اتومبیل، روان سازی و جلوگیری از اصطکاک اجزای متحرک موتور و هم چنین جلوگیری از فرسودگی موتور می‌باشد و موجب کاهش صدای فعالیت موتور خودرو نیز می شود. حال در صورت دیده شدن هرگونه از نشانه های مرتبط به روغن موتور، باید اقدام به تعویض روغن موتور نمود.

حال شاید برای شما این سوال پیش بیاید که بهترین زمان برای تعویض روغن موتور خودرو چگونه تشخیص داده می‌شود؟
در جواب به این سوال باید گفت، اغلب سازندگان خودرو‌‌‌ توصیه می‌کنند در خودروهای بنزینی با تکنولوژی روز دنیا هر 10000 هزار کیلومتر، یا هر سال یک یا دو بار، باید تعویض روغن شوند.